Nowa Krajowa Rada Sądownictwa: wybory i protesty

Byli członkowie Krajowej Rady Sądownictwa piszą list otwarty w związku z nadchodzącą nową kadencją. Obecna Rada pracuje, a jej członkowie w większości szykują się do ponownego kandydowania.

Aktualizacja: 20.01.2022 12:02 Publikacja: 20.01.2022 07:25

Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa

Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jak udało się nam ustalić, w Sejmie trwa weryfikacja list poparcia dla kandydatów, którzy chcą zasiąść w KRS następnej kadencji. Wybory do niej mają się odbyć na dotychczasowych zasadach.

Obok 14 obecnych sędziów - członków KRS (nie kandyduje jedynie sędzia Jędrzej Kondek) w wyborach wystartował Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości, Anna Dalkowska, jego następczyni w MS (dziś w NSA), sędzia Stanisław Zdun (SO w Warszawie); sędzia Krystyna Morawa-Fryźlewicz z SR w Nowym Targu oraz Ewa Cisowska-Sakrajda z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Swoją listę poparcia do Sejmu przesłała też sędzia Irena Bochniak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie. Postępowanie weryfikujące podpisy trwa.

Tymczasem ponad 50 członków poprzednich składów KRS pisze list otwarty właśnie w związku z wyborami.

– My, sędziowie, członkowie Krajowej Rady Sądownictwa wszystkich kadencji w latach 1990–2018, w tym członkowie Rady, której kadencja została niezgodnie z Konstytucją RP przerwana w związku z wyborem w 2018 r. sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa stwierdzamy, że wybór ten został dokonany z naruszeniem art. 178 ust. 1 pkt 2 Konstytucji RP – piszą na wstępie autorzy. Podkreślają, że niezgodność z konstytucją powoływania sędziów-członków KRS spowodowała, że sędziowie cieszący się prestiżem i uznaniem środowiska nie wzięli udziału w wyborach. Uczynili to, jak podkreślają, wyłącznie sędziowie popierani przez polityków oraz niewielką grupę sędziów, którzy długo ukrywali to poparcie. Ich zdaniem Krajowa Rada Sądownictwa wybrana w 2018 r. nie wypełniała swojej podstawowej funkcji konstytucyjnej stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a jej członkowie uczestniczyli w represjonowaniu sędziów, łamaniu ich niezawisłości i podważaniu pozycji ustrojowej.

– Podważenie legalności składu KRS oraz zakwestionowanie przez SN, NSA, TSUE i ETPC postępowań nominacyjnych nie wstrzymało działalności Rady, w związku z czym liczba osób powoływanych wadliwie na stanowiska sędziów stale wzrasta – zauważają byli członkowie poprzednich kadencji Rady.

Zdaniem sygnatariuszy listu status tych osób będzie kwestionowany, podobnie jak legalność i prawidłowość wydanych przez nich orzeczeń. A to spowoduje naruszenie prawa obywateli do niezależnego sądu, gwarantowanego w konstytucji.

Czytaj więcej

Byli członkowie KRS napisali list otwarty. Apelują do sędziów
Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy