Wojskowe upodobniają się do powszechnych

Krajowej Radzie Sądownictwa nie podoba się najnowszy pomysł szefa MON likwidacji kilku sądów garnizonowych. Te, które pozostaną, czeka duża reforma

Aktualizacja: 09.02.2010 03:52 Publikacja: 09.02.2010 02:00

Wojskowe upodobniają się do powszechnych

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Projekt rozporządzenia, w którym planuje się likwidację w Polsce trzech wojskowych sądów garnizonowych, budzi wiele zastrzeżeń KRS. W podjętej właśnie uchwale przekonuje, że ucierpią na tym obywatele, bo ich dostęp do sądu będzie utrudniony.

To niejedyna zmiana, jaka niebawem czeka sądy wojskowe. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało właśnie projekt zmian w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CBB724908965EF913E75AAEC69AD5E94?id=247963]ustawie o ustroju sądów wojskowych[/link]. Chce uregulować postępowanie dyscyplinarne sędziów wojskowych, tak by było ono prowadzone na zasadach zbliżonych do sędziów powszechnych.

Po zmianach przewinieniem dyscyplinarnym dla sędziów w mundurze będzie naruszenie obowiązków sędziego, w tym oczywista i rażąca obraza przepisów prawa, uchybienie powadze stanowiska, naruszenie dyscypliny wojskowej oraz zasad honoru i godności żołnierskiej.

Oskarżycielem przed sądem dyscyplinarnym w sprawach sędziów wojskowych sądów okręgowych, a także prezesów oraz zastępców prezesów wojskowych sądów garnizonowych ma być rzecznik dyscyplinarny. W sprawach pozostałych sędziów jego rolę przejmie zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

Kandydatów na rzecznika wybierze zgromadzenie spośród sędziów sądów wojskowych. Zgłosi ono KRS wybranych kandydatów na rzecznika oraz jego zastępcę.

Od wydanych w pierwszej instancji wyroków sądu dyscyplinarnego oraz postanowień i zarządzeń zamykających drogę do wydania wyroku przysługuje odwołanie. Mogą je złożyć: obwiniony i rzecznik dyscyplinarny oraz KRS, minister sprawiedliwości oraz szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Każde rozstrzygnięcie zapadłe przed sądem dyscyplinarnym wymagać będzie pisemnego uzasadnienia. Oczywiście, musi ono zostać doręczone także stronom.

Ministerstwo Sprawiedliwości próbuje też załatwić sprawę sędziów wojskowych orzekających zniesionych sądów, przez co pozostali bez pracy. Gdy nowela wejdzie w życie, a oni sami złożą w tej sprawie wniosek, przejdą do sądu powszechnego i tam będą orzekać.

Takich sędziów może być z roku na rok więcej. W lipcu np. z mapy sądownictwa wojskowego zniknąć mają sądy garnizonowe w Bydgoszczy, Krakowie i Zielonej Górze. Taką propozycję przedstawił właśnie szef MON. Powodem mają być nie tylko oszczędności, ale i mniejsze obciążenie sądów wojskowych.

Na dowód autorzy projektu przytaczają dane z dwóch ostatnich lat. Wynika z nich , że liczba wyroków w I półroczu 2009 r. była znacznie mniejsza niż w analogicznym okresie 2008 r.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem