Projekt rozporządzenia, w którym planuje się likwidację w Polsce trzech wojskowych sądów garnizonowych, budzi wiele zastrzeżeń KRS. W podjętej właśnie uchwale przekonuje, że ucierpią na tym obywatele, bo ich dostęp do sądu będzie utrudniony.
To niejedyna zmiana, jaka niebawem czeka sądy wojskowe. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało właśnie projekt zmian w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CBB724908965EF913E75AAEC69AD5E94?id=247963]ustawie o ustroju sądów wojskowych[/link]. Chce uregulować postępowanie dyscyplinarne sędziów wojskowych, tak by było ono prowadzone na zasadach zbliżonych do sędziów powszechnych.
Po zmianach przewinieniem dyscyplinarnym dla sędziów w mundurze będzie naruszenie obowiązków sędziego, w tym oczywista i rażąca obraza przepisów prawa, uchybienie powadze stanowiska, naruszenie dyscypliny wojskowej oraz zasad honoru i godności żołnierskiej.
Oskarżycielem przed sądem dyscyplinarnym w sprawach sędziów wojskowych sądów okręgowych, a także prezesów oraz zastępców prezesów wojskowych sądów garnizonowych ma być rzecznik dyscyplinarny. W sprawach pozostałych sędziów jego rolę przejmie zastępca rzecznika dyscyplinarnego.
Kandydatów na rzecznika wybierze zgromadzenie spośród sędziów sądów wojskowych. Zgłosi ono KRS wybranych kandydatów na rzecznika oraz jego zastępcę.