Powrót asesorów: urząd sędziego tylko dla wybranych i sprawdzonych

Nie można wręczać dożywotnich nominacji bez sprawdzenia umiejętności orzekania – twierdzą sędziowie.

Aktualizacja: 10.02.2013 09:15 Publikacja: 08.01.2013 07:59

Powrót asesorów: urząd sędziego tylko dla wybranych i sprawdzonych

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie Krajowej Rady Sądownictwa wynika, że 57 proc. dorosłych Polaków ocenia dzisiejszy nabór do zawodu sędziego jako zły, a 52 proc. twierdzi, że osoby, zaczynając tę pracę, radzą sobie gorzej niż ich koledzy po asesurze, która została zlikwidowana cztery lata temu.

Tęsknota za asesurą

– Tak dalej być nie może. Czas skończyć z tym prowizorium i wrócić do instytucji asesora – przekonywał wczoraj w Senacie uczestników debaty „Model dojścia do urzędu sędziego" Antoni Górski, przewodniczący KRS. Jeszcze kilka lat temu asesorzy stanowili 25 proc. wszystkich orzekających (ok. 10 tys.) i załatwiali rocznie blisko 3 mln spraw.

Po wysłuchaniu kilkudziesięciu mówców sprawa wygląda na przesądzoną: asesura musi wrócić. KRS ma już nawet projekt, jak ten powrót zagwarantować. Poparcie dla powrotu asesorów deklarowali wczoraj Krzysztof Łaszkiewicz, prezydencki minister, i Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. Pierwszy z nich zauważał, że Trybunał Konstytucyjny (który uznał instytucję asesora za niezgodną z konstytucją) nie zdyskredytował możliwości powoływania sędziów na czas określony. Kwestionował zaś powoływanie asesorów przez ministra sprawiedliwości. Jarosław Gowin obiecał, że jeśli w tym tkwi problem, to z tego przywileju zrezygnuje. Komu zamierza go oddać? Na przykład przewodniczącemu KRS, całej Radzie czy pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego.

Powrót do orzekania

Zanim asesor odbierze dożywotnią nominację na sędziego, będzie musiał orzekać co najmniej przez 2,5 roku. Tak proponuje KRS. Chce też, by powoływała go Rada lub jej przewodniczący maksymalnie na pięć lat.

Nowi asesorzy orzekać mają wyłącznie w granicach kompetencji sędziów rejonowych. Nie powinni decydować o stosowaniu tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym ani orzekać w postępowaniu upadłościowym i w sprawach nieletnich. KRS oceni, czy asesor zasłużył na to, by być sędzią.

Kto powinien sądzić

Sędzia Barbara Godlewska-Michalak z KRS podkreślała, jak ważna jest selekcja kandydatów na urząd sędziego. Podawała przykład Belgii czy Francji, w których kandydaci przechodzą drobiazgowe badania psychologiczne. Sprawdzana jest ich odporność na stres, naciski czy zdolność argumentowania. W państwach europejskich obowiązują trzy modele dochodzenia do zawodu sędziego: konkursowy, oparty na doświadczeniu zawodowym i mieszany. Chcąc przywrócić asesurę, musimy zdecydować, czy zmienić nasz polski model.

Sędzia Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis, uważa, że na początku kariery nie powinno być ograniczeń w orzekaniu.

– Kiedy ja zaczynałam pracę w zawodzie, asesor sądził wszystkie sprawy, i to w składzie trzyosobowym. Tak uczył się wymiaru sprawiedliwości – mówiła.

Sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, uważa, że zainteresowanie przedstawicieli zawodów prawniczych urzędem sędziego wzrośnie dopiero, gdy zacznie się on opłacać.

– Nie myślę tylko o zarobkach. Dziś sędzia coraz częściej nie wymierza sprawiedliwości, tylko załatwia jak najwięcej spraw, aby dobrze wypaść w statystykach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Agata Łukaszewicz: Asesor wraca na salę rozpraw - wideo

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

a.lukaszewicz@rp.pl

Z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie Krajowej Rady Sądownictwa wynika, że 57 proc. dorosłych Polaków ocenia dzisiejszy nabór do zawodu sędziego jako zły, a 52 proc. twierdzi, że osoby, zaczynając tę pracę, radzą sobie gorzej niż ich koledzy po asesurze, która została zlikwidowana cztery lata temu.

Tęsknota za asesurą

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr