Z zainteresowaniem przeczytałem wywiad Agaty Łukaszewicz z sędzią Waldemarem Żurkiem ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia („Rz” z 24 września, „Sędziom zafundowano klasyczny proces kapturowy”). Tematyka ważna – zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych w zakresie związanym z uchyleniem sędziowskiego immunitetu – jednak potraktowana, w stosunku do jej wagi, w sposób niedostatecznie rzetelny i obiektywny. Po lekturze, trawestując stwierdzenie Thomasa Stearnsa Eliota, że poezja jest tym, co ginie w przekładach, można zauważyć, iż rzetelna ocena prawnych rozwiązań jest tym, co zwykle umyka w toku nazbyt zaangażowanych emocjonalnie wypowiedzi. Niemal zbędne jest dodawanie, że dzieje się to ze szkodą dla merytorycznej jakości debaty na temat zmian prawa.
Warto więc wskazać na te wypowiedzi, które wskutek nadmiaru emocji albo przemilczenia ważnych szczegółów prowadzą do nierzetelnego przedstawienia istoty unormowań w zakresie immunitetu sędziowskiego wprowadzonych w ostatniej nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych (ustawa).
Stanowiące clou wypowiedzi rozmówcy „Rz” porównywanie trybu procedowania w sprawie uchylenia immunitetu – ze względu na 24- godzinny termin instrukcyjny do rozstrzygnięcia wniosku w tym zakresie – do sądów 24-godzinnych stanowi jednoznaczny przejaw prawniczego populizmu. Kardynalne różnice dotyczące obu sytuacji wskazują bowiem na irracjonalność takiego porównania.
Po pierwsze, termin 24 godzin odnosi się do schwytania sędziego in flagranti crimine comprehensi, i to wyłącznie w wypadku najpoważniejszych przestępstw – zbrodni i ciężkich występków, nie zaś czynów karalnych z „dolnej półki”, jak ma to miejsce w trybie przyspieszonym.
Po drugie, termin ten nie limituje czasowo rozstrzygnięcia o odpowiedzialności karnej sędziego, lecz jedynie podjęcie decyzji o dopuszczalności przeprowadzenia procesowej analizy takiej odpowiedzialności – samo postępowanie po uchyleniu immunitetu będzie się toczyć na zasadach ogólnych i tak długo, jak wymagać tego będzie należyte wyjaśnienie wszystkich istotnych dla sprawy okoliczności.