Nowy minister i jego zastępcy byli wczoraj gośćmi posłów z Sejmowej Komisji Sprawiedliwości.
– Nie mówimy, że wszystko, co zrobili nasi poprzednicy, jest złe i nic niewarte – zapewniał Zbigniew Ćwiąkalski. I przedstawił plan działania na pierwsze półrocze 2008 r.
Priorytetem będzie rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Konkretne propozycje ma przygotować zespół ekspertów, na którego czele stanął prof. Andrzej Zoll. Ministerstwo Sprawiedliwości myśli też o wprowadzeniu dwustopniowego egzaminu państwowego. Stopień pierwszy uprawniałby do ubiegania się o przyjęcie na dowolną aplikację prawniczą albo do wykonywania pomocniczej praktyki prawniczej w kancelariach adwokackich, radcowskich i notarialnych. Drugi kończyłby wszystkie aplikacje i stanowił warunek dopuszczenia do zawodów prawniczych innych osób niż aplikanci, wykazujących się taką praktyką. Taka zasada ma umożliwić świadczenie pomocy prawnej przez młodych prawników bez tworzenia nowej korporacji zawodowej. Przystąpienie do egzaminu pierwszego stopnia nie wymagałoby spełnienia żadnych warunków (poza wyższymi studiami prawniczymi), a zdany uprawniałby do świadczenia ograniczonej pomocy prawnej.
W procedurze cywilnej ma zostać przyspieszone i uproszczone postępowanie nakazowe i upominawcze. Istotą projektu jest stworzenie jednego ogólnokrajowego sądu, do którego wnoszone byłyby pozwy w formie elektronicznej (bez dołączania dowodów). Jego orzeczenia uprawomocniałyby się, gdyby nie było wobec nich sprzeciwu bądź zarzutów. W razie odwołań pozwy byłyby przekazywane do rozpoznania sądowi właściwemu miejscowo.
Mówi się też o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Chodzi o zapewnienie elektronicznego dostępu do wydziałów ksiąg wieczystych oraz możliwość wglądu do ksiąg przez Internet. Powstać ma też rejestr upadłości jako udostępniona w Internecie informacja o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, wobec których toczy się postępowanie upadłościowe.