Zanim zapadła ostateczna decyzja, sędziowie przypomnieli, że żaden z postulatów zawartych we wcześniejszej uchwale, tj. poparcie rządu dla podwyżek, nowy mechanizm ustalania wysokości pensji oraz pozostawienie awansu poziomego, nie został uwzględniony.
„W związku z tym, w myśl uchwały zebrania delegatów, wskazujemy 30 maja 2008 r. jako dzień bez wokandy, apelując równocześnie do sędziów, aby we własnym sumieniu i z pełnym poczuciem odpowiedzialności podejmowali decyzje dotyczące uczestnictwa w tym proteście” – napisali sędziowie w uchwale.
Podkreślają też, że nie chcą opóźniać procesów, lecz tylko zwrócić uwagę społeczeństwa i rządzących na autentyczne problemy wymiaru sprawiedliwości. Prawo do sprawnego i niezawisłego sądu jest bowiem jednym z podstawowych praw obywateli. Gwarantuje to konstytucja.
„Nasze działania zmierzają do tego, aby sądy miały rzeczywiste możliwości realizowania tego prawa” – przekonują sędziowie.
Ich zdaniem październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący niekonstytucyjności orzekania przez asesorów stworzył niepowtarzalną szansę na ukształtowanie modelu kariery sędziowskiej, który czyniłby z niego koronę zawodów prawniczych.