Reklama
Rozwiń

Sędziowie zaprotestują 30 maja

30 maja będzie dniem bez wokandy – taką właśnie uchwałę podjął Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia

Aktualizacja: 19.05.2008 08:33 Publikacja: 19.05.2008 01:31

Zanim zapadła ostateczna decyzja, sędziowie przypomnieli, że żaden z postulatów zawartych we wcześniejszej uchwale, tj. poparcie rządu dla podwyżek, nowy mechanizm ustalania wysokości pensji oraz pozostawienie awansu poziomego, nie został uwzględniony.

„W związku z tym, w myśl uchwały zebrania delegatów, wskazujemy 30 maja 2008 r. jako dzień bez wokandy, apelując równocześnie do sędziów, aby we własnym sumieniu i z pełnym poczuciem odpowiedzialności podejmowali decyzje dotyczące uczestnictwa w tym proteście” – napisali sędziowie w uchwale.

Podkreślają też, że nie chcą opóźniać procesów, lecz tylko zwrócić uwagę społeczeństwa i rządzących na autentyczne problemy wymiaru sprawiedliwości. Prawo do sprawnego i niezawisłego sądu jest bowiem jednym z podstawowych praw obywateli. Gwarantuje to konstytucja.

„Nasze działania zmierzają do tego, aby sądy miały rzeczywiste możliwości realizowania tego prawa” – przekonują sędziowie.

Ich zdaniem październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący niekonstytucyjności orzekania przez asesorów stworzył niepowtarzalną szansę na ukształtowanie modelu kariery sędziowskiej, który czyniłby z niego koronę zawodów prawniczych.

Tymczasem działania podejmowane przez ministra sprawiedliwości i rząd nie rozwiązują żadnego z istniejących problemów. Przypominają, że wysokość wynagrodzenia sędziego zależy wyłącznie od państwa, w imieniu którego feruje on wyroki, i powinna odpowiadać godności urzędu. Sędziowie twierdzą, że sposoby dochodzenia do urzędu sędziego i kształtowania wynagrodzeń muszą stać się przedmiotem całościowej reformy.

„Nasz protest nie doprowadzi do zapaści sądownictwa, on ma tej zapaści zapobiec” – kończą uchwałę.

Pierwszy raz sędziowie przymierzali się do takiej formy protestu 31 marca. Wówczas wbrew zapowiedziom wzięło w nim udział zaledwie 1,5 proc. środowiska. Wtedy jednak Iustitia apelowała o rozsądek i czas dla rządu na podjęcie decyzji. Teraz i ona popiera protest.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono