– Ponieważ żaden z postulatów Iustitii dotyczący sędziowskich wynagrodzeń nie został spełniony, zarząd wyznaczył dalsze dni protestu na 24 i 25 września 2008 r. (środę i czwartek). Podobnie jak 30 maja, mają to być dni bez wokandy – głosi rozesłany do sędziów komunikat.
Tuż przed protestem sędziowie chcą zwołać jednodniową konferencję wyjaśniającą sytuację w sądownictwie pod hasłem „Sąd przyjazny obywatelowi”. Wstępny termin został ustalony na 16 września.
Iustitia chce też zwiększyć swoją aktywność na forum międzynarodowym. W tym celu zwróci się do Europejskiej Unii Sędziów (EAJ) o rozważenie przysłania do Polski misji, która na miejscu zbada sytuację sędziów i doprowadzi do podjęcia działań wzywających władze polskie do szanowania niezależności sądownictwa, w tym finansowej. Decyzji spodziewać się należy we wrześniu, na spotkaniu EAJ w Erewanie.
Sędziowie chcą też zwrócić się do prezydenta RP o weto w sprawie ustawy znoszącej awanse poziome (przyznanie wyższego stanowiska w tym samym sądzie), a także o zwołanie okrągłego stołu dotyczącego sądownictwa.
Iustitia podsumowała również „Dzień bez wokandy”. Zbadano 52 proc. sądów uczestniczących w proteście. Ze zgromadzonych danych wynika, że w sądach tych przypadało 30 maja 1,1 wokandy na dziesięciu sędziów. – Jeżeli w normalny dzień na sali rozpraw zasiada około czterech sędziów na dziesięciu, to 30 maja odbyło się niewiele więcej niż jedna czwarta normalnej liczby rozpraw, około 28 proc. – wylicza stowarzyszenie. Następne zebranie zarządu odbędzie sie 5 lipca.