W skardze kasacyjnej trzeba sformułować zarzuty

Podstawy skargi kasacyjnej powinny być sformułowane w sposób jednoznaczny i wyraźny, tak aby nie występowała jakakolwiek wątpliwość co do zakresu zarzutów i intencji wnoszącego ten środek zaskarżenia

Aktualizacja: 13.02.2009 07:04 Publikacja: 13.02.2009 06:00

W skardze kasacyjnej trzeba sformułować zarzuty

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 5 lutego 2009 r. (II FSK 1656/07)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Po przeprowadzonej kontroli skarbowej ustalono, że spółka nie dopełniła obowiązków płatnika. Obok wynagrodzenia ze stosunku pracy wypłaciła pracownikom środki pieniężne, uznając je za wydatki poniesione w związku z odbyciem podróży służbowych krajowych i zagranicznych. Nie pobrała od tych wypłat zaliczek na podatek dochodowy.

Urząd kontroli skarbowej wydał decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika, w mocy utrzymał ją też dyrektor izby skarbowej. Spółka złożyła więc skargę do WSA, twierdząc m.in., że prowadzona kontrola była uciążliwa. Sąd jednak skargę oddalił.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że zaskarżona decyzja nie narusza prawa w stopniu powodującym konieczność wyeliminowania jej z obrotu prawnego. Zdaniem WSA [b]zarzuty skargi dotyczące naruszenia przepisów ordynacji podatkowej poprzez przeprowadzenie kontroli w sposób uciążliwy są bezzasadne. Uprawnienia kontrolujących są zakreślone szeroko i nie można uznać, że zachowanie polegające na przesłuchiwaniu świadków kilka godzin dziennie kilka dni z rzędu i żądanie dodatkowej dokumentacji stanowi naruszenie przepisów[/b].

Niedogodności, których doświadczyła skarżąca spółka, nie mogą stanowić podstawy formułowania zarzutu naruszenia zasady zaufania do organów, zwłaszcza że organy skarbowe z wyprzedzeniem zawiadamiały spółkę o terminie przesłuchania świadków i dokonaniu innych czynności. Wyznaczanie spółce krótkich terminów do przedstawienia wyjaśnień uzasadnione było tempem prowadzonego postępowania.

Za wydaniem decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika przemawiały zaś sprzeczności pomiędzy poleceniami wyjazdów służbowych a dokumentacją spółki. Stanowisko organów podatkowych potwierdzały także zeznania świadków.

W tej sytuacji spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA, ale i ona nie przyniosła oczekiwanych efektów. NSA ją oddalił.

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 5 lutego 2009 r. (II FSK 1656/07)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem