Takiego zdania byli wczoraj uczestnicy międzynarodowego spotkania poświęconego sędziowskiej niezawisłości. Prawnicy, przedstawiciele rządów i eksperci od spraw wymiaru sprawiedliwości zastanawiali się, jaką odpowiedzialność ponosi państwo za ochronę zasad niezawisłości władzy sądowniczej, wyboru sędziów, a także równego dostępu do sądu.

Nikt nie miał wątpliwości, że bez efektywnego i niezawisłego wymiaru sprawiedliwości nie może być mowy o sprawnie działającym państwie. Dlatego też do zawodu powinni trafiać nieskazitelni ludzie i najwybitniejsi prawnicy. I choć w OBWE są jeszcze państwa, które muszą wiele zmienić u siebie, to takie międzynarodowe spotkanie ma się stać najlepszą płaszczyzną wymiany doświadczeń. Jan Borkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który zabierał wczoraj głos na forum, przekonywał, że Polska jest promotorem dobrych rozwiązań w wymiarze sprawiedliwości i wszystkie standardy spełniamy bez zastrzeżeń. Najlepszym tego dowodem ma być niedawny rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Gospodarzem trzydniowego spotkania, które właśnie wczoraj się rozpoczęło, jest Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE z siedzibą w Warszawie. Konferencja OBWE na temat sposobów umacniania zasad niezawisłości sądów i równego dostępu do instytucji sądowych potrwa do jutra. Na koniec jej uczestnicy przygotują rekomendacje, by każdy kraj pracował nad ustalonymi standardami.