Kto najczęściej zostaje sędzią

Tylko 9 proc. zgłoszeń na urząd sędziowski pochodzi od adwokatów, radców, notariuszy i prokuratorów

Aktualizacja: 18.03.2012 12:22 Publikacja: 14.03.2012 07:52

Kto najczęściej zostaje sędzią

Foto: www.sxc.hu

Najwięcej na wolne stanowisko sędziowskie zgłosiło się referendarzy – aż 492 (to 35 proc. wszystkich zgłoszeń, także tych pochodzących od samych sędziów). O wakaty starało się także 433 asystentów sędziów – wynika z danych Krajowej Rady Sądownictwa dotyczących nominacji sędziowskich w 2011 r. Przedstawiciele tych zawodów otrzymali najwięcej nominacji: referendarze 93, asystenci 89 (na 346 wszystkich nominacji, z których 140 dotyczyło sędziów zmieniających stanowisko).

– Sędzia jako korona zawodów prawniczych to nadal puste hasło – przyznaje sędzia Waldemar Żurek z KRS.

Tylko 6 proc. nominacji trafiło do przedstawicieli innych zawodów. KRS pozytywnie zaopiniowała siedmiu adwokatów, pięciu prokuratorów, dziewięciu radców prawnych.

–Doświadczenie z żywej sali sądowej jest nie do przecenienia przy orzekaniu – uważa Krzysztof Boszko, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej. –Dlatego warto sięgnąć po adwokatów, obsadzając stanowiska sędziowskie –mówi. Przedstawiciele pozasądowych zawodów prawniczych zwracają uwagę, że kandydata na sędziego opiniuje kolegium i zgromadzenie ogólne sędziów danego sądu. – Ja nie mam żadnej pozytywnej opinii od sędziów – mówi adwokat, który przegrał już kilka konkursów.

Od lipca w posiedzeniu KRS uczestniczy także przedstawiciel samorządu, z którego pochodzi kandydat na sędziego, jednak tylko z głosem doradczym. Sędzia Żurek zwraca uwagę, że ciągle niewielu przedstawicieli innych zawodów prawniczych chce być sędziami. W 2011 r. zgłosiło się 38 adwokatów, 2 notariuszy, 47 prokuratorów, 48 radców prawnych.

– Powodów jest kilka: obciążenie pracą, niezadowalające wynagrodzenie itp. – ocenia Żurek.

Zdaniem Boszki może to wynikać m.in. z tego, że nie wierzą w powodzenie takich starań. – Sądzę jednak, że coraz więcej adwokatów będzie zainteresowanych zawodem sędziego. Rynek jest bowiem coraz trudniejszy – ocenia.

A radca Adam Piórkowski zwraca uwagę, że dla doświadczonego, dobrze prosperującego radcy zarobki sędziego mogą nie być satysfakcjonujące, ale inaczej patrzą na nie osoby zaczynające karierę. Brak chętnych prokurator Jacek Skała tłumaczy jeszcze inaczej: przechodząc do zawodu sędziego, prokurator nie ma gwarancji, że trafi do wydziału karnego, a przecież na tym najlepiej się zna.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr