Chodzi o propozycję nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, a konkretnie jego art. 783 § 3 i 4.
– Chcemy zmniejszyć biurokrację w sądach obciążającą nadawanie wyrokom klauzul wykonalności – wyjaśnia Borys Budka, poseł PO, współautor tego projektu.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 listopada 2010 r. (sygn. akt P 28/8) sądy muszą bowiem wydawać w każdej sprawie kierowanej do komornika dodatkowe postanowienie i napisać uzasadnienie. Wcześniej posługiwały się uproszczoną formą nadawania wyrokom klauzuli wykonalności. Polegało to na umieszczeniu na wyroku pieczęci i podpisu sędziego.
– To prawda, mamy o wiele więcej pracy – przyznaje sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie. – Czasami z trudem mieścimy się w wyznaczonych przez przepisy terminach. Spokojnie zaś – dodaje – można by uniknąć wydawania tych postanowień.
Zgodnie więc z projektem posłów PO postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności (orzeczeniom sądu lub referendarza sądowego) oraz ugodom zawartym przed sądem, będzie wydawane bez spisywania odrębnej sentencji. Wystarczy na tytule egzekucyjnym umieścić klauzulę wykonalności i opatrzyć ją podpisem składu sądu albo referendarza.