Zebranie Członków Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" ponownie zaapelowało do organów władzy ustawodawczej i wykonawczej o podjęcie działań zmierzających do takiego uregulowania sytuacji finansowej sędziów pełniących służbę w sądach mających siedziby w największych miastach kraju, a w szczególności w aglomeracji warszawskiej, które będzie uwzględnić realną siłę nabywczą wynagrodzeń sędziowskich i lokalne uwarunkowania natury ekonomicznej.
Zdaniem sędziów tylko w taki sposób można zrealizować konstytucyjny obowiązek zapewnienia wynagrodzenia odpowiadającego godności urzędu oraz zakresowi obowiązków, wynikający z art. 178 ust. 2 Konstytucji RP.
- Dostrzeżenie specyficznej sytuacji materialnej sędziów sprawujących wymiar sprawiedliwości w największych miastach Polski nie ma na celu jakiegokolwiek uprzywilejowania ich pod względem materialnym. Powiązanie realiów ekonomicznych w miejscu pełnienia służby sędziowskiej z otrzymywanym wynagrodzeniem ma służyć jedynie zapewnieniu wyrównania standardów życia wszystkich sędziów, niezależnie od miejsca pełnionej przez nich służby - podkreślają warszawscy sędziowie w uchwale podjętej 11 marca 2013 r.
Dodają przy tym, iż obecnie standardy takie są znacznie zróżnicowane i wynikają z przyznania wszystkich sędziom jednakowego wynagrodzenia, bez względu na faktyczne koszty utrzymania w miejscowości, w której sędzia pełni służbę. Prowadzi to do sytuacji, w której sytuacja majątkowa sędziów w ośrodkach wielkomiejskich jest znacząco gorsza od sędziów z mniejszych ośrodków i od lat ta dysproporcja na ich niekorzyść się pogłębia. Wzrost wskaźników ekonomicznych, który w największych aglomeracjach pociąga za sobą oczywisty wzrost cen wszystkich dóbr, nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w wysokości wynagrodzeń sędziów, których siła nabywcza faktycznie spada.
W związku z powyższym w ocenie sędziów punktem wyjścia dla prac prowadzących do wyrównania standardów życia w największych miastach polskich jest zagwarantowanie sędziom orzekającym w aglomeracji warszawskiej miesięcznego dodatku w wysokości minimum 20 % wynagrodzenia.