Jutro Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpozna wniosek Prezydenta RP dotyczący nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (sygn. Kp 1/13).
Jak wskazuje Barbara Grabowska, prawniczka HFPC, w trakcie prac nad nowelizacją ww ustawy błędy proceduralne popełnione na etapie jej projektowania doprowadziły do sytuacji, kiedy ustawa o wychowaniu w trzeźwości ponownie została skierowana do TK.
W związku z powyższym HFCP w przedstawionej Trybunałowi opinii szczegółowo zaprezentowała przebieg procesu legislacyjnego nad zaskarżoną ustawą oraz główne mankamenty w zakresie procedury wykonywania wyroków TK.
Zobacz: pełna treść opinii HFCP do TK
Wniosek Prezydenta RP skierowany do TK dotyczył m.in. definicji „unieruchomienia" jako jednego ze środków przymusu bezpośredniego, których stosowanie jest dopuszczalne w izbach wytrzeźwień. Zgodnie z kwestionowanym przepisem przymus bezpośredni w formie unieruchomienia polega na dłużej trwającym obezwładnieniu osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftanów bezpieczeństwa albo innych urządzeń technicznych.