Reforma sądownictwa, przeprowadzona przez ówczesnego Ministra Sprawiedliwości doprowadziła do zniesienia 79 sądów rejonowych. Uchwała Sądu Najwyższego z lipca 2013 r. potwierdziła, że przenoszenie sędziów, zgodnie z konstytucją RP powinno być opatrzone podpisem ministra sprawiedliwości, a nie np. podsekretarza stanu. Po jej wydaniu większość z delegowanych sędziów zaprzestała całkowicie lub częściowo wykonywania swoich obowiązków w obawie o zdolność orzekania.
Ministerstwo Sprawiedliwości nie zgadza się z orzeczeniem Sądu Najwyższego. Zdaniem resortu uchwała jest błędna, o czym informuje wszystkie sądy w rozsyłanych pismach.
Stowarzyszenie Iustitia zarzuca Ministerstwu Sprawiedliwości udostępnianie nieobiektywnych informacji o sytuacji sądów. Zdaniem sędziów Iustitii monitoring sądów odzwierciedla jedynie stanowisko resortu, a nie faktyczny stan rzeczy.
Z powodu braku jednolitego i pewnego źródła pozyskiwanych informacji oraz dzięki staraniom sędziów stowarzyszonych w Iustitii na stronie internetowej iustitia.pl można obserwować mapę Polski po likwidacji sądów za sprawa reformy Gowina.
47 sądów nie funkcjonuje prawidłowo.