Nie są to jednak jedyne zmiany w zakresie regulacji dotyczącej kosztów postępowania sądowoadministracyjnego oraz prawa pomocy wprowadzone ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: ustawa nowelizująca).
Sąd miarkuje inaczej
Poza omówionymi już w poprzednich częściach niniejszego cyklu zmianami odnoszącymi się do poszerzenia ustawowego zakresu zwolnienia od kosztów sądowych („Administracja" z 15 września 2015 r.) oraz zmodyfikowania modelu sprzeciwu od orzeczeń referendarzy w sprawach prawa pomocy („Administracja" z 8 września i 27 października 2015 r.) na pierwszy plan w zakresie problematyki kosztów postępowania sądowoadministracyjnego wysuwają się zmiany dotyczące zasad miarkowania kosztów tego postępowania, co dotyczy również wynagrodzeń fachowych pełnomocników.
Zakres zastosowania znowelizowanego art. 206 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: ppsa) jest bowiem obecnie szerszy niż przed nowelizacją i obejmuje również inne „uzasadnione przypadki" oprócz częściowego uwzględnienia skargi (jak miało to miejsce dotychczas), a ponadto zezwala sądowi również na całkowite odstąpienie od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania (do tej pory było to możliwe jedynie w części). Regulacja art. 206 ppsa zachowała przy tym swój wyjątkowy charakter, a jej zastosowanie wymaga od sądu szczegółowego umotywowania takiego rozstrzygnięcia w uzasadnieniu orzeczenia. Zdecydowanie nie jest wystarczające samo wskazanie przepisu art. 206 ppsa jako podstawy prawnej rozstrzygnięcia o kosztach postępowania.
Przepis art. 206 ppsa niewątpliwie znajduje obecnie (podobnie jak przed nowelizacją) zastosowanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji (wojewódzkim sądem administracyjnym, dalej: wsa). Z mocy odesłania zawartego w art. 207 § 1 ppsa norma ta – jednak wyłącznie odpowiednio – powinna być stosowana również w postępowaniu kasacyjnym, co o tyle może obecnie wywoływać trudności, że art. 207 § 2 ppsa upoważnia sąd (przede wszystkim Naczelny Sąd Administracyjny, dalej: NSA, ale także wsa działający w trybie nowego art. 179a ppsa) do odstąpienia od zasądzania zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego „w przypadkach szczególnie uzasadnionych".
Odpowiednie stosowanie art. 206 ppsa w postępowaniu kasacyjnym może być w tej sytuacji ograniczone wyłącznie do „uzasadnionych przypadków" (w czym mieści się uwzględnienie skargi kasacyjnej w części niewspółmiernej w stosunku do wartości przedmiotu sporu ustalonej w celu pobrania wpisu), natomiast w „przypadkach szczególnie uzasadnionych" zastosowanie powinien znajdować art. 207 § 2 ppsa.