Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, został w czwartek przewodniczącym komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Kilka godzin później do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt zmian w rozporządzeniu określającym regulamin urzędowania sądów powszechnych. Jest on ściśle związany z funkcjonowaniem tzw. komisji weryfikacyjnej,
Zbigniew Ziobro zobowiązuje w nim sądy powszechne do współdziałania z komisją. Rozszerza też katalog „spraw pilnych" o te dotyczące wpisu do księgi wieczystej ostrzeżenia o postępowaniu przed komisją lub ustanowieniu zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości.
Nałożony zostaje też obowiązek niezwłocznego dokonywania przez sąd wieczystoksięgowy wpisów ostrzeżeń i zakazów zbywania czy obciążania.
– Koniec z zieloną wyspą dla oszustów, cwaniaków i przestępców – zapowiadał w czwartek Zbigniew Ziobro, który wskazał przewodniczącego komisji.
Koniec zielonej wyspy
– Polskie państwo w sprawie reprywatyzacji było upokorzone. Ta komisja jest próbą podniesienia państwa z kolan. Państwa, które wreszcie zacznie dbać o najsłabszych – dodał wiceminister Jaki. Zapowiedział też, że chciałby, aby komisja, gdy już rozpocznie prace, każdego miesiąca zajmowała się co najmniej jedną nieruchomością i w krótkim czasie wydawała decyzje.