Jeszcze nie opadły emocje towarzyszące Kongresowi Prawników Polskich, który odbył się 20 maja w Katowicach a już jego organizatorzy przystępują do działania. Zanim ostatecznie powstanie społeczna komisja kodyfikacyjna samorząd radcowski zaczyna zbierać opinie na temat konkretnych propozycji zmian. W czwartek rusza też specjalna strona internetowa (krrp.pl/komisja) za pośrednictwem której wszyscy wszyscy zainteresowani radcy mogą odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze - jak poprawić przepisy procedury cywilnej i drugie - jaki przepis kodeksu postępowania cywilnego zmienić.
- To nie wszystko. Będę się zwracał osobiście do najwybitniejszych radców prawnych i kancelarii z prośbą o wyrażenie swojej opinii i propozycji które mogą usprawnić postępowania sądowe - zapowiada Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
W prace nad przygotowaniem zmian zaangażowała się już warszawska izba radców prawnych.
- Będziemy zbierali głosy środowiska. Analizowali ankiety nadesłane przez naszych radców prawnych, przygotowywali konkretne propozycje zmian i wspierali reformę wymiaru sprawiedliwości - zapowiada jej dziekan Włodzimierz Chróścik. Wszystko po to by reforma była jak najbardziej optymalna.
Podobne zaangażowanie deklarują też inni dziekani.
Zbigniew Tur, dziekan poznańskich radców mówi, że ankietowa forma zapytań o propozycje zmian jest najlepsza bowiem radcowie często z niej korzystają w innych sprawach.
- Liczę na rzeczowe propozycje i opinie - mówi i przypomina dziekan, że wśród tej grupy prawników są zarówno doskonali praktycy jak i osoby łączące zawód z pracą naukową na uczelni. Mają więc wszechstronne podejście do przepisów.
- Rzeczą najbardziej cenną byłoby zbudowanie dobrego modelu procesu cywilnego, bazując na doświadczeniach innych państw - dodaje adwokat Marcin Radwan-Röhrenschef z Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych. I mówi, że do zmian jest wiele rzeczy. Zaczynając od elektronicznego obiegu dokumentów a kończąc na tym jak usprawnić sposób przygotowywania postępowania w dużych sprawach. Prawnicy zapowiadają, że projekty , które przygotują zostaną przesłane do wykorzystania przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Niezależnie od działań samorządu swoje projekty przygotowuje też Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeszcze przed wakacjami resort ma przedstawić kolejne projekty. - Mam na myśli potężną zmianę kodeksu postępowania cywilnego oraz postępowania karnego - informuje Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.
Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm
Rzeczą najbardziej cenną byłoby to gdybyśmy zbudowali dobry model procesu cywilnego, bazując na innych państwach.
Na początek społeczna komisja
Adwokaci, radcowie prawni, sędziowie zgodnie twierdzą, że należy:
- powołać Społeczną Komisję Kodyfikacyjną złożoną z przedstawicieli wszystkich środowisk prawniczych. Pierwszym jej zadaniem ma być opracowanie i przekazanie podmiotom posiadającym inicjatywę ustawodawczą konkretnych projektów;
- zmienić organizację sądów tak, aby zapewnić w nich efektywność udzielanej ochrony prawnej;
- uprościć procedury i wprowadzić instytucje sprzyjające szybkiemu zakończeniu sporów (mediacja, ugoda);
- zagwarantować niezależne i transparentne sądownictwo jako warunek konieczny w niezawisłym orzekaniu przez konkretnego sędziego.