W pierwszym półroczu 2018 r. nastąpią zaś zasadnicze zmiany w SN, określa je dokładny kalendarz.
Ustawa jest łagodniejsza niż zawetowana przez prezydenta, zawiera jednak cztery kluczowe zmiany, mocno krytykowane przez opozycję.
Po pierwsze, nową skargę nadzwyczajną na rażąco wadliwe wyroki. Przez okres przejściowy trzech lat będzie stosowana do wyroków nawet sprzed 20 lat.
Po drugie, usprawnienie dyscyplinarek nie tylko sędziowskich. Oboma tymi segmentami spraw zajmować się będą dwie nowe izby SN z udziałem dodanych do SN ławników, wybieranych przez Senat – to trzecia istotna zmiana. Wreszcie nastąpi skrócenie wieku przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku z 70 do 65 lat (z możliwością przedłużenia przez prezydenta) i zwiększenie liczby sędziów SN z 81 obecnie orzekających (na 93 etaty) do co najmniej 120. Może to oznaczać odnowę ponad połowy składu SN i wymianę większości prezesów i stanowisk funkcyjnych w SN.
Z dniem wejścia w życie ustawy nastąpi reorganizacja izb SN, w tym likwidacja izby wojskowej, a jej trzech sędziów przejdzie w stan spoczynku. Powstaną też dwie nowe: Dyscyplinarna, o znacznej autonomii, oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Ławników do tych izb Senat ma wybrać w ciągu trzech miesięcy.