Finanse partii politycznych pod lupą prawa karnego

Zasada jawności finansowania ugrupowań politycznych nie ogranicza się do samych jego źródeł, lecz obejmuje również dalsze postępowanie z uzyskanym majątkiem.

Publikacja: 03.01.2024 02:00

Finanse partii politycznych pod lupą prawa karnego

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 Konstytucji RP w naszym kraju obowiązuje zasada pluralizmu politycznego, co oznacza, że zapewniona została wolność tworzenia i działania partii politycznych. Partie polityczne zrzeszają się na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa.

W ust. 2 cytowanego artykułu zakodowana została niezwykle istotna dla demokratycznego państwa prawnego zasada jawności finansowania partii politycznych. Są one mocno powiązane z funkcjonowaniem struktur państwowych, o czym świadczy chociażby fakt, że otrzymują potężne wsparcie finansowe z budżetu państwa. Finansowanie partii ma służyć politycznemu zróżnicowaniu systemu partyjnego.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego