Jest artystą o niezwykłej biografii. Henryk Streng urodził się we Lwowie. W latach 20. podczas pobytu w Paryżu zbliżył się do środowiska surrealistów, utrzymywał zresztą i później kontakty z André Bretonem.
Po powrocie do Lwowa stał się czołowym artystą tamtejszej awangardy, choć nieobcy był mu – także w malarstwie – rewolucyjny realizm. Surrealizmu nie porzucił, traktował jako inspirację, rodzaj poetyckiej metafory.
Brał udział w kampanii wrześniowej, podczas okupacji zmienił nazwisko na Marek Włodarski, walczył w powstaniu warszawskim, był więźniem Stutthofu. Po 1945 r. krążył między malarstwem realistyczno-figuratywnym a abstrakcją. Zmarł w 1960 r.
Od kilku lat na aukcjach wzrasta zainteresowanie dziełami Marka Włodarskiego/Henryka Strenga, zwłaszcza z lat międzywojnia. Wystawa przygotowana przez warszawską galerię Libra Dom Aukcyjny (jedna z niewielu dostępnych obecnie nie w wersji online) przypomina jego dorobek z obu okresów działalności, wydobywając wątki surrealistyczne obecne w sztuce artysty przez całe życie.
Uzupełnieniem pokazu, na którym zebrano 31 prac z Muzeów Narodowych Warszawy i Wrocławia, z kolekcji prywatnych, jest film dokumentalny „Artes. Nadrealiści ze Lwowa". Zrealizował go w 2008 r. Wojciech Grabowski.