Minęło już 20 lat od czasu pierwszych wolnych wyborów, czyli od 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji Dom Spotkań z Historią proponuje serię imprez stworzonych w hołdzie dla zwykłych ludzi, którzy przyczynili się do pokonania totalitarnego systemu.
Wszystkie imprezy łączy hasło „Wyłącz system”. Będą się one odbywać na Krakowskim Przedmieściu i placu Teatralnym, w Elektrociepłowni Powiśle i Pałacu Kultury (2 – 6 czerwca). A najważniejsze wydarzenia zaplanowano w czwartek między pomnikiem Kopernika a skwerem Hoovera.
Ciekawie zapowiada się projekt „Stu solidarnych” (godz. 17 – 24, przy ul. Karowej) inspirowany obrazem „Bitwa pod Grunwaldem” i działalnością „Solidarności”. Jego autor Jarosław Spychała zbierze w środę 100 chętnych, z którymi obmyśli projekt wielkiego obrazu upamiętniającego zmianę systemu.
W pobliżu miejsca tworzenia obrazu młodzi będą mogli zrozumieć, dlaczego starsi z sentymentem wspominają dawną telewizję. Akcja „TeleWirus” to po prostu prezentacja ruchomych obrazów z lat 80. Kurator Jadwiga Sawicka przygotowała wybór dawnych programów i filmów (zobaczymy m.in. legendarny western „W samo południe” Freda Zinnemanna).
Młodzi mogą mogą zaskoczyć starszych i zaprowadzić ich w okolice ASP, gdzie w godz. 17 – 20 ma trwać projekt „Internet w realu”. Tu na dużym ekranie wyświetlona będzie strona internetowa salon24.pl. A widzowie będą mogli na niej czytać aktualnie pojawiające się posty do artykułów dotyczących tematu wolności.