Muzeum otrzyma na ten cel 50 milionów zł, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe środki - blisko 29 milionów zł pochodzić będzie z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W sumie koszt remontu wyniesie 79 milionów złotych. Umowę podpiszą Bogdan Zdrojewski i Mariusz Hermansdorfer, dyrektor muzeum.
Pawilon Czterech Kopuł został wybudowany według projektu Hansa Poelziga w 1912/1913 roku we wschodniej części Wrocławia. Wraz z sąsiednią Halą Stulecia (potem Ludową) zaprojektowaną przez Maxa Berga, Pergolą i Ogrodem Japońskim stał się terenem Wystawy Stulecia, zorganizowanej w 1913 roku dla uczenia setnej rocznicy pokonania Napoleona przez Prusy pod Lipskiem. Na wewnętrznym dziedzińcu Pawilonu znajdowała się niezachowana fontanna z figurą przedstawiającą grecką boginię Pallas Atenę, dzieło wrocławskiego rzeźbiarza Roberta Bednorza. Jeszcze w 1939 odbyły się tu ostatnie przed wojną międzynarodowe targi.
Po drugiej wojnie, w 1948, zorganizowano na tym terenie Wystawę Ziem Odzyskanych (wtedy stanęła tam jeszcze stalowa Iglica). Targi odwiedziło wówczas 2 mln osób, w tym uczestnicy Światowego Kongresu w Obronie Pokoju.
Od 1952 roku pawilon stał się siedzibą Wytwórni Filmów Fabularnych, która wykorzystywała go jako filmowe atelier. W 2006 roku Pawilon Czterech Kopuł jako jeden z elementów terenów wystawowych przy Hali Stulecia, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W 2011 roku odbył się tutaj Europejski Kongres Kultury.