Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.09.2020 11:08 Publikacja: 13.09.2020 10:57
7 zdjęć
ZobaczFoto: materiały organizatora
Aby ich życie wróciło do równowagi postanowili ścianę z syrenką po prostu zamalować. Praca, którą będzie można podziwiać w najbliższą niedzielę w podwarszawskim Konstancinie szczęśliwie uniknęła tak dramatycznego epilogu i wiąże się z nią ciekawa opowieść.
Portret namalowany tuszem na papierze przestawia Witolda-K, artystę sztuk wizualnych, który gościł w domu Picassa w 1967 roku w Notre-Dame-de-Vie na południu Francji. Witold-K odwiedził Picassa wraz ze swoim przyjacielem i do dziś świetnie pamięta tę wizytę.
„Nie wiedziałem, do kogo jedziemy. – wspomina, - Jacques Prévert powiedział tylko: „poznasz mojego przyjaciela”. Kiedy drzwi się otworzyły i zobaczyłem w nich postać Picassa, dostałem gęsiej skóry od głowy do stóp. Oni zaczęli natychmiast ze sobą gadać, a ja stałem z boku. Raptem Picasso się odwraca i patrzy na mnie niczym drapieżny puchacz. „To ten?” – pyta”.
Pokaz portretu i spotkanie z jego bohaterem rozpocznie się w niedzielę 13 września o 18.00 w ramach festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie.
Dzieło Picassa stało się dla Witolda-K rodzajem talizmanu i towarzyszy ono podczas najważniejszych jego wypraw. Teraz stało się zapowiedzią monograficznej wystawy Witolda-K „Od człowieka do czarnej otchłani”, otwartej od 27 września do 29 listopada roku w Galerii Hugonówki w Konstancinie Jeziornie. Tam zaprezentowanych zostanie ponad 50 prac, ze szczególnym uwzględnieniem premierowego wystawienia najnowszych obrazów w cykli black holes i samotność, które powstają w konstancińskiej pracowni Witolda-K, a także rzadko pokazywanych publicznie wczesnych prac artysty powstałych w latach 50., 60. i 70.
Witold-K do Francji, wyjechał na początku lat 60. na stypendium. Po przemyceniu do Maisons-Laffitte rękopisów Stanisława Cata-Mackiewicza dla Paryskiej Kultury stracił możliwość powrotu do Polski i na długie lata osiadł zagranicą. Francja a potem USA. Pobyt we Francji zaowocował wieloma ciekawymi relacjami m.in.z pisarką Françoise Sagan czy fotografem André Villersem. W kręgu jego najbliższych przyjaciół był Jacques Prévert, bardzo popularny w latach 60. francuski poeta i autor tekstów piosenek.
Ze względu na reżim sanitarny ilość miejsc na spotkanie ograniczona. Obowiązują akredytacje dziennikarskie (magdallena.mich@gmail.com), a dla zwiedzających bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15, Konstancin-Jeziorna w dniu wydarzenia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje ponad 130 dzieł, głównie antycznych rzeźb, odwołując się...
Wystawa rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Ogrodach Królewskich na Wawelu pozwala spojrzeć na twórczość artystki z no...
Immersyjną wystawę „Dalí Cybernetics” w Warszawie, inspirowaną malarstwem artysty, obejrzało już ponad 35 tysię...
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – p...
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w S...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas