19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.09.2015 18:11 Publikacja: 13.09.2015 16:29
W tym roku tematem przewodnim są przypowieści
Foto: materiały prasowe
To okazja, by przenieść się do świata pozbawionego zgiełku i hałasu. Warsztaty, w trakcie których można się zapoznać z najnowszymi dziełami malarstwa ikonowego, odbywają się od 2009 r. Tym razem w projekt zaangażowanych jest kilkudziesięciu artystów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji. Tematem przewodnim są przypowieści. „Naszym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności mało znanego, ale żywego i intrygującego malarstwa ikonowego" – piszą organizatorzy. Odkrywanie zapomnianej przez wielu sztuki odbywa się w położonej na wschodnim krańcu Małopolski maleńkiej wsi Nowica. – Plenery organizujemy w miejscu, gdzie nie ma telewizji, radia, internetu. A żeby skorzystać z telefonu komórkowego, trzeba poszukać miejsca, gdzie „sięga sieć" – śmieje się Mateusz Sora, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, który współorganizuje wydarzenie. – Pobyt w tej małej wsi pozwala nie tylko skupić się na pracy, ale także wziąć udział w życiu chrześcijańskiej wspólnoty, którą tworzą uczestnicy warsztatów – dodaje Sora.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
W czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa odnaleziono malowidła pochodzące z końca średniowiecza. W tym jedno wyjątkowe.
O gospodarce nocy, cywilizowaniu turystów i problemach nocnego życia rozmawiamy z Jackiem Jordanem, nocnym burmistrzem Krakowa.
Kraków został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie Travelers’ Choice Awards 2025, organizowanym przez Tripadvisora.
W publikowanym co roku przez firmę Resonance Consultancy zestawieniu stu najatrakcyjniejszych miast na świecie znalazły się dwa polskie miasta - Kraków i Warszawa.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Trzej Królowie wraz z orszakami dwórek i rycerzy wyruszą 6 stycznia, w samo południe, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tradycyjne Orszaki Trzech Króli przejdą także ulicami innych miast i wsi w Polsce.
Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie to projekt gigantyczny i odważny, bo porywa się na całościową ocenę współczesności po 1989 roku, choć to wciąż trwający proces.
Już nie 30, a jedynie 22 proc. floty samochodowej urzędów miast, gmin czy powiatów powinny stanowić pojazdy elektryczne. Takie wymogi dotyczą jedynie większych jednostek samorządów, liczba mieszkańców których przekracza 50 tys.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas