Aktualizacja: 13.09.2015 18:11 Publikacja: 13.09.2015 16:29
W tym roku tematem przewodnim są przypowieści
Foto: materiały prasowe
To okazja, by przenieść się do świata pozbawionego zgiełku i hałasu. Warsztaty, w trakcie których można się zapoznać z najnowszymi dziełami malarstwa ikonowego, odbywają się od 2009 r. Tym razem w projekt zaangażowanych jest kilkudziesięciu artystów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji. Tematem przewodnim są przypowieści. „Naszym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności mało znanego, ale żywego i intrygującego malarstwa ikonowego" – piszą organizatorzy. Odkrywanie zapomnianej przez wielu sztuki odbywa się w położonej na wschodnim krańcu Małopolski maleńkiej wsi Nowica. – Plenery organizujemy w miejscu, gdzie nie ma telewizji, radia, internetu. A żeby skorzystać z telefonu komórkowego, trzeba poszukać miejsca, gdzie „sięga sieć" – śmieje się Mateusz Sora, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, który współorganizuje wydarzenie. – Pobyt w tej małej wsi pozwala nie tylko skupić się na pracy, ale także wziąć udział w życiu chrześcijańskiej wspólnoty, którą tworzą uczestnicy warsztatów – dodaje Sora.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
W budżecie państwa na 2025 nie uwzględniono pieniędzy na wsparcie budowy krakowskiego metra. Głosami niemal wszystkich posłów koalicji rządzącej odrzucona została poprawka w tej sprawie.
Najważniejsze krajowe spektakle i premiera „Quanty” Łukasza Twarkowskiego wypełnią program 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie (6-16 grudnia). „Elisabeth Costello" Krzysztofa Warlikowskiego zagrana będzie trzy razy.
Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia udostępniona dla kierowców ma zostać północna obwodnica Krakowa oraz odcinek drogi ekspresowej S7 od Krakowa do Widomej. Otwarcie obu dróg ma usprawnić ruch samochodowy w okolicach Krakowa.
Die Antwoord, południowoafrykański duet muzyczny, który nieustannie wzbudza emocje, wraca do Polski, by zagrać w TAURON Arenie Kraków 6 grudnia 2024 roku.
Trwają konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia w Krakowie strefy czystego transportu (SCT). Od ich wyników ma zależeć, czy ograniczenia dla starych samochodów będą dotyczyć całego miasta, czy tylko ścisłego centrum.
Władze Wiednia wiedzą, jak duże znaczenie ma dla miasta turystyka, dlatego bardzo liczą się ze zdaniem specjalistów pracujących w miejskiej organizacji turystycznej - mówi dyrektor ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu Włodzimierz Szeląg.
W tym roku już po raz 82. odbędzie się Konkurs Szopek Krakowskich. Zapisy do tegorocznej edycji konkursu trwają do 3 grudnia.
Blisko 2 tysiące osób uczestniczyło w I Ogólnopolskim Kongresie „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Kraków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas