Przy pomniku Marszałka obok Belwederu staną cztery 11-metrowe wieże z jego portretami.
Każda będzie dedykowana innemu pojęciu opisującemu zasługi i poglądy naczelnika państwa po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Momumenty te nawiązują do pożegnalnych słów prezydenta Mościckiego w 1935 roku: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”.
Prof. Rafał Habielski z Uniwersytetu Warszawskiego, komisarz ekspozycji, wyjaśnia: – Wolność to listopad 1918 roku, społeczeństwo obywatelskie, demokracja – parlamentaryzm, i niepodległość; granice to walka o nie, rok 1920, konsolidacja państwa; moc to państwo, armia, polityka zagraniczna, ale także duch i siła; wreszcie szacunek – dla Polski, dla państwa, dla odmienności i szacunek dla Piłsudskiego, jaki naród polski wyraził podczas uroczystości pogrzebowych.
Pożegnanie Józefa Piłsudskiego w maju 1935 roku miało wyjątkowo uroczysty charakter. Odprowadzały go tysiące mieszkańców Warszawy, po uroczystej mszy w katedrze warszawskiej i oddaniu honorów przez Wojsko Polskie na Polu Mokotowskim pociąg żałobny ruszył do Krakowa. Na trasie przejazdu gromadziły się tłumy. 18 maja arcybiskup Adam Sapieha poprowadził kondukt żałobny na Wawel przy dźwięku bijącego dzwonu Zygmunta.
W podstawie wież Piłsudskiego, które staną w Warszawie, znajdą się fotografie i cytaty z pism Marszałka, przypominające historyczne wydarzenia i skłaniające do refleksji na temat państwa i jego obywateli.