To już 12. ekspozycja w tymczasowej siedzibie Muzeum Pragi, które mieści się w Koneserze przy ul. Ząbkowskiej. – Tym razem zaprezentujemy dwie wystawy. Pokazują dzielnicę na antypodach, nieco zapomnianą, z klimatem – zapowiada Katarzyna Kuzko z Muzeum Pragi. Wystawa „Teleport fotograficzny” pokazuje 36 par zdjęć Siekierek i ich mieszkańców sprzed 50 lat oraz współczesnych. Wystawa była już prezentowana np. w Dorożkarni.
– Ale „Praga Gada”, na której poznamy historię mieszkańców i prace plastyczne nimi inspirowane, to debiut – mówi Kuzko.
[srodtytul]Słonica, która na trąbie bujała[/srodtytul]
Nad projektem przez ostatni rok pracowali studenci etnologii Uniwersytetu Warszawskiego z fundacją Animacja. Najważniejszym elementem przedsięwzięcia jest strona internetowa: [link=http://www.pragagada.pl]www.pragagada.pl[/link]. Znajduje się na niej 99 relacji prażan, ich zdjęcia współczesne i sprzed 70 lat oraz plan Warszawy z 1939 r. Zwiedzając wystawę, można usiąść przy komputerze i posłuchać praskich wspomnień.
Można też wejść do „szafy czasu” i odsłuchać opowieści przez słuchawki.– Wspomnienia związane są przede wszystkim z codziennością, której tłem jest wojna – wyjaśnia Przemysław Olszewski, pomysłodawca projektu „Praga Gada”. Poznamy m.in. anegdotę o słonicy z zoo, która bujała gości na trąbie, i wspomnienia 83-letniej Zofii Radwanek o tym, jak podczas wojny biały królik zamiast trafić na pasztet, został przyjacielem rodziny.