Fausto Gozzi, dyrektor Pinacoteca Civica di Cento i wybitny  badacz baroku bolońskiego, zainauguruje 21 września cykl sobotnich wykładów, organizowanych we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury. Kurator wystawy będzie mówił o szczególnie wyeksponowanym na niej dziele -„Pasterze arkadyjscy – „Et in Arcadia Ego". Ten alegoryczny obraz , namalowany przez 27-letniego artystę jest jednym z najbardziej tajemniczych w jego sztuce. W symbolach kryją się odwołania zarówno do antyku, jak i baroku oraz niejednoznaczne treści. Co więcej pasterze są tymi samymi postaciami, które na wcześniejszym obrazie Guercina przyglądały się męczarniom Marsjasza obdzieranego ze skóry przez Apolla. Teraz Pasterze trafili do Arkadii; dziwna to jednak kraina szczęścia, gdyż obecna jest w niej także śmierć. Jak to wytłumaczyć? (Wykład w sali kinowej muzeum z tłumaczeniem na język polski, godz.12, wstęp wolny).

W niedzielę 22.09. o godz. 12. na oprowadzanie po wystawie "Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich" zaprasza Joanna Kilian, polska kuratorka i kustosz malarstwa włoskiego w Zbiorach Europejskiej Sztuki Dawnej MNW. Kuratorka  wygłosi też 26 września  (o godz. 18) wykład „Guercino. Triumf baroku", w którym będzie mówiła o znaczeniu artysty dla sztuki barokowej; czy był tradycjonalistę, czy reformatorem, co wyróżnia jego technikę i styl.

A w niedzielę 22 września o godz .17 rozpoczyna się także cykl koncertów muzyki barokowej. Tematem pierwszego jest „Musica Strumentale del Seicento Italiano / Muzyka instrumentalna włoskiego Seicenta" – w wykonaniu zespołu Contrasto Armonico. Zespół powstał z inicjatywy polskiej wiolonczelistki Marty Semkiw i włoskiego klawesynisty Marca Vitalego. Ma siedzibę w Voorburgu (Holandia). Specjalizuje się w muzyce barokowej wykonywanej przy użyciu instrumentów z epoki lub ich kopii.

Dodajmy, że niektóre z obrazów Guercina również rozbrzmiewa muzyką, jak w „Świętym Franciszku słuchającym muzyki anielskiej" z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Świętemu towarzyszy tu anioł grający na skrzypcach.