Jury konkursu pod przewodnictwem Andy Rottenberg przyznało młodemu artyście pierwszą nagrodę za film „Perspektywa porażki"– w wysokości 15 tysięcy euro – „za ryzyko eksperymentowania, za nieinstrumentalne, samodzielne podejście do aktualnych technologii, swobodę w podejściu do obowiązujących dyskursów, efemeryczność, wrażliwość, umiejętność pracy z przesunięciami percepcji oraz zjawiskami marginalnymi".
Nagrodę dodatkową - trzymiesięczny pobyt studyjny w Villa Romana we Florencji - otrzymała Karolina Breguła za film „Obraza".
- Świat finansów i świat artystów to bardzo często różne światy, ale zawsze można znaleźć wspólny mianownik: sztukę. Oscar Wilde powiedział, że sztuka jest najbardziej intensywną formą indywidualizmu, jaką kiedykolwiek znał świat. Dzieła młodych artystów prezentowane w Zachęcie mogą konserwatywnie myślących zaskoczyć, ale zrozumienie tych nowych form ekspresji jest wyzwaniem - mówił Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank na wczorajszej gali w Zachęcie.
Nagroda ufundowana przez Deutsche Bank otwiera drzwi do kariery. Wystarczy przypomnieć, że wcześniejszymi laureatami i finalistami „Spojrzeń" byli dziś znani artyści, m.in. Oskar Dawicki, Cezary Bodzianowski, Paweł Althamer, Monika Sosnowska, Robert Kuśmirowski, Konrad Smoleński. Spojrzenia 2013, to już szósta edycja konkursu dla artystów do 36 lat, którzy ostatnio w szczególny sposób zaznaczyli swoją obecność na rodzimej scenie artystycznej
Tegoroczny zwycięzca Łukasz Jastrubczak (rocznik 1984) mieszka w Krakowie. W 2009 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy filmy, instalacje, fotografie i rysunki. Jego prace pokazywały galerie w Nowym Jorku, Madrycie, Dortmundzie i Liverpoolu.