Rafał Milach dał się już poznać amerykańskiej publiczności jako laureat New York Photo Festival i zdobywca Grand Prix amerykańskiego konkursu na najlepszą książkę fotograficzną. „Black Sea of Concrete" zaprojektowała Anna Nałęcka, w duecie stworzyli również „In The Car With R", z której zdjęcia obejrzy nowojorska publiczność. Projekt powstał we współpracy z islandzkim pisarzem Huldarem Breiofjörem w czasie objazdu Islandii autostradą nr 1, trasą, którą przynajmniej raz w życiu powinien pokonać każdy Islandczyk.
Tandem z Anną Nałęcką okazał się szczęśliwy również dla Adama Pańczuka, ich „Karczeby" zostały uznane za Najlepszą Książkę Fotograficzną Roku 2013 w konkursie Pictures of the Year International. Fotograf stworzył cykl przedstawiający czarno-białe, niemal metafizyczne portery mieszkańców Polesia, ukazujące, jak mocno człowiek związany jest z ziemią. Słowo „karczeby" oznacza głęboko tkwiące w niej korzenie. – Pamiętam, jak na pogrzebie dziadka ksiądz powiedział „Człowiek całe życie oswaja ziemię, żeby po śmierci do niej powrócić" – opowiada „Rz" Adam Pańczuk.
Laureatem międzynarodowych wyróżnień jest również Kacper Kowalski. W 2014 roku otrzymał już po raz drugi nagrodę World Press Photo za serię „Toxic Beaty". Po raz pierwszy zdobył ją w 2009 r. za reportaż z plaży we Władysławowie. Swoje zdjęcia wykonuje z paralotni. W Nowym Jorku zaprezentuje jeszcze niedokończony projekty „Weaving" (tkając).
– Moje prace pokazywane będą w plenerze, umieścimy je pomiędzy dwoma kontenerami z wystawami Pańczuka i Milacha – mówi „Rz" Kacper Kowalski. – Robione z powietrza zdjęcia potrzebują przestrzeni, możliwości odejścia i spojrzenia na nie z daleka. Wielkoformatowa „Plaża" zajmie ścianę jednego z kontenerów – opowiada fotograf. I dodaje, że chce zaprosić publiczność Photoville do interakcji, w jaki sposób, na razie nie zdradza.
Edyta Borkowska
www.photoville.com