Okazją jest 15-lecie istnienia pracowni, a wystawę oglądać można w Galerii Nizio w swym studio na warszawskiej Pradze Północ przy ul. Inżynierskiej 3/4. Przypomniano wszystkie najważniejsze realizacje pracowni, specjalizującej się przede wszystkim w projektowaniu przestrzeni muzealnych i ekspozycji.
Nizio Design International założył w 2002 roku Mirosław Nizio, po powrocie z kilkunastoletniego pobytu w USA, gdzie studiował projektowanie wnętrz w Nowym Jorku i debiutował w zawodzie. Jego własna pracownia zaczęła działalność od opracowania ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.
– To było przedsięwzięcie absolutnie pionierskie. Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo zrobić nowoczesną wystawę o wydarzeniu tak bolesnym, jak Powstanie Warszawskie – wspomina Mirosław Nizio. –. Powstała interaktywna wystawa, która jest wyważona pod względem formalnym, wierna historii i przystępna dla zwiedzającycht. Ta pierwsza w Polsce narracyjna ekspozycja, wykorzystującą multimedi, stała się wzorem dla wielu innych realizacji o podobnym charakterze. I chociaż budziła kontrowersje, jest uważana za modelowy przykład opowiadania historii, aktywnie angażujący widza.
Równie silnie działa na wyobraźnię wystawa główna w Muzeum POLIN, zatytułowana „1000 lat historii Żydów Polskich”, obejmująca osiem galerii o powierzchni 4 000 m kw., w których centralnym punktem jest zrekonstruowana drewniana synagoga z Gwoźdźca. Potężną ekspozycję wypełnia specjalnie projektowana scenografia, multimedia i stanowiska interaktywne. O tym projekcie Mirosław Nizio mówi, że to największe wyzwanie w jego karierze. – Dzięki temu projektowi rozwinąłem się jako architekt, artysta, projektant, manager – dodaje.
Wiele innych projektów z jego pracowni także przykuwa uwagę. Oryginalną formę ma nietypowe muzeum Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku, utworzone w zrewitalizowanej XVIII-wiecznej synagodze. Nie jest to tradycyjne muzeum, tylko nowocześnie rozumiane miejsce pamięci, w którym ważną rolę odgrywa architektura przestrzeni. Szczególne wrażenie wywiera transparentna szklana bima wykonana z kilku ton szkła.