Reklama
Rozwiń

Patrycja Grzebyk, Hanna Kuczyńska: Polska powinna ścigać zbrodnie w Białorusi

Ratyfikując Statut MTK Polska potwierdziła swój obowiązek ścigania zbrodni przeciwko ludzkości bez względu na miejsce ich popełnienia.

Publikacja: 08.01.2025 05:10

Patrycja Grzebyk, Hanna Kuczyńska: Polska powinna ścigać zbrodnie w Białorusi

Foto: Adobe Stock

Czy polskie organy ścigania powinny się interesować zbrodniami popełnionymi na terytorium Białorusi? Na pewno interesują się nimi sami pokrzywdzeni i to oni kierują się do prokuratury wraz z obszernymi materiałami potwierdzającymi popełnienie najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych, przede wszystkim licznych przypadków zbrodni przeciwko ludzkości.

Białoruskie organizacje praw człowieka zebrały tysiące świadectw pokrzywdzonych, udokumentowały przypadki prześladowań, pozbawienia wolności i odmów udzielenia informacji dotyczących danych osób, tortur, okrutnego, nieludzkiego traktowania. Wszystkie te czyny, biorąc pod uwagę ich skalę i systematyczność ich popełniania, mogą wypełniać znamiona zbrodni przeciwko ludzkości zarówno w świetle prawa międzynarodowego (art. 7 Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego), jak i polskiego kodeksu karnego (art. 118a § 2 k.k.). Ofiary tych zbrodni stawiają się przed polskimi prokuratorami wraz z niepozostawiającym wątpliwości materiałem dowodowym. Z przyczyn oczywistych nie mogą oczekiwać sprawiedliwości od organów państwa białoruskiego, ale znajdując się na terytorium Polski liczą na to, że polski wymiar sprawiedliwości podejmie odpowiednie działania.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Falandyzacja żyje
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Kapelusze supersędziów
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Co poszło nie tak w etatach dla adwokatów
Rzecz o prawie
Szymon Cydzik: W obronie prawa do niezatrudnienia adwokata na etacie
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Adwokat nie można mieć wszystkiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama