Aktualizacja: 02.05.2025 19:43 Publikacja: 08.01.2025 05:10
Foto: Adobe Stock
Czy polskie organy ścigania powinny się interesować zbrodniami popełnionymi na terytorium Białorusi? Na pewno interesują się nimi sami pokrzywdzeni i to oni kierują się do prokuratury wraz z obszernymi materiałami potwierdzającymi popełnienie najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych, przede wszystkim licznych przypadków zbrodni przeciwko ludzkości.
Białoruskie organizacje praw człowieka zebrały tysiące świadectw pokrzywdzonych, udokumentowały przypadki prześladowań, pozbawienia wolności i odmów udzielenia informacji dotyczących danych osób, tortur, okrutnego, nieludzkiego traktowania. Wszystkie te czyny, biorąc pod uwagę ich skalę i systematyczność ich popełniania, mogą wypełniać znamiona zbrodni przeciwko ludzkości zarówno w świetle prawa międzynarodowego (art. 7 Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego), jak i polskiego kodeksu karnego (art. 118a § 2 k.k.). Ofiary tych zbrodni stawiają się przed polskimi prokuratorami wraz z niepozostawiającym wątpliwości materiałem dowodowym. Z przyczyn oczywistych nie mogą oczekiwać sprawiedliwości od organów państwa białoruskiego, ale znajdując się na terytorium Polski liczą na to, że polski wymiar sprawiedliwości podejmie odpowiednie działania.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas