Aktualizacja: 14.01.2025 13:32 Publikacja: 08.01.2025 05:10
Foto: Adobe Stock
Czy polskie organy ścigania powinny się interesować zbrodniami popełnionymi na terytorium Białorusi? Na pewno interesują się nimi sami pokrzywdzeni i to oni kierują się do prokuratury wraz z obszernymi materiałami potwierdzającymi popełnienie najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych, przede wszystkim licznych przypadków zbrodni przeciwko ludzkości.
Białoruskie organizacje praw człowieka zebrały tysiące świadectw pokrzywdzonych, udokumentowały przypadki prześladowań, pozbawienia wolności i odmów udzielenia informacji dotyczących danych osób, tortur, okrutnego, nieludzkiego traktowania. Wszystkie te czyny, biorąc pod uwagę ich skalę i systematyczność ich popełniania, mogą wypełniać znamiona zbrodni przeciwko ludzkości zarówno w świetle prawa międzynarodowego (art. 7 Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego), jak i polskiego kodeksu karnego (art. 118a § 2 k.k.). Ofiary tych zbrodni stawiają się przed polskimi prokuratorami wraz z niepozostawiającym wątpliwości materiałem dowodowym. Z przyczyn oczywistych nie mogą oczekiwać sprawiedliwości od organów państwa białoruskiego, ale znajdując się na terytorium Polski liczą na to, że polski wymiar sprawiedliwości podejmie odpowiednie działania.
Kolejna instytucja państwa (Państwowa Komisja Wyborcza) stała się zakładnikiem nieustającej i coraz bardziej szkodliwej wojny PiS i PO.
Opinia publiczna uzależnia, czy doszło do naruszenia prawa, od przekonań osoby, która tego naruszenia miałaby dokonać.
Bez cienia przesady - tak trudno jak w minionym 2024 r. w sądach jeszcze nie było.
Chciałbym kiedyś zostać dyrektorem Muzeum Wózków Sądowych. Bo będzie to oznaczało, że papier w sądownictwie przeszedł do historii.
Naiwny wydaje się pomysł, by okres świąteczny był uznanym w prawie międzynarodowym czasem zawieszenia działań wojennych. Może jednak warto wypowiadać marzenia.
Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejną osobę, która miał czynnie uczestniczyć w procederze przekazywania fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego.
Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku umorzył śledztwo w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez pracowników urzędów i instytucji w związku ze głośną sprawą śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Z taką decyzją nie zgadza się m.in. rzecznik praw dziecka.
Odebranie koncesji nadawcy telewizyjnemu za mowę nienawiści byłoby środkiem ostatecznym. Nadawca łamiący przepisy musi się jednak liczyć z innymi karami.
Mimo że ratownik medyczny jest chroniony jak funkcjonariusz publiczny, wciąż dochodzi do ataków. Walką z nimi ma się zająć nowo powołana Krajowa Izba Ratowników Medycznych.
Przypadek Mariusza Trynkiewicza, który na mocy amnestii uniknął kary śmierci i po odbyciu wyroku miał wyjść na wolność, zmusił ustawodawcę do utworzenia ośrodka w Gostyninie. Trafiają tam przestępcy z zaburzeniami osobowości lub preferencji seksualnych, którzy mogą nadal stanowić zagrożenie dla społeczeństwa.
Takiego początku roku w tenisie jeszcze nie było, bo dwie gwiazdy, Jannik Sinner i Iga Świątek, grają w Australian Open na zwolnieniu warunkowym z odbywania kary za doping.
Pedofil-morderca z Piotrkowa, który został skazany na karę śmierci za zabicie w latach 80-tych czterech chłopców, Mariusz Trynkiewicz, nie żyje. Miał 62 lata.
Komunikat o umożliwieniu władzom Izraela wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz został odebrany jako przyznanie immunitetu Beniaminowi Netanjahu. Jednak stosując propaństwową wykładnię uchwały można uznać, że nie jest to zapowiedź złamania prawa międzynarodowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas