Aktualizacja: 30.04.2025 17:20 Publikacja: 22.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Choć samorządy zawodowe adwokatów i radców prawnych spierają się niekiedy o rozmaite kwestie, oba od lat prezentują spójne stanowisko w jednej sprawie. Chodzi o pilną potrzebę wprowadzenia przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian w zasadach wynagradzania profesjonalistów za pomoc prawną świadczoną z urzędu.
W publicznych i formalnych wystąpieniach i w koleżeńskich rozmowach nie ma wątpliwości – zasady orzekania o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej w sprawach karnych i cywilnych są pozbawione sensu, a stawki za świadczenie tego rodzaju pracy pozbawiają godności. Dlatego Naczelna Rada Adwokacka, zapewne na fali okołowyborczych obietnic i może także zaangażowania adwokatów w ich spełnianie, zaproponowała zmianę przepisów, m.in. umożliwienie otrzymania wynagrodzenia bez czekania na nie nawet kilka lat, jak jest obecnie. Niestety MS nie poparło tych zmian.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas