Aktualizacja: 11.12.2024 16:50 Publikacja: 06.03.2024 02:01
Foto: Adobe Stock
Po katastrofie ekologicznej na Odrze premier Mateusz Morawiecki, wychodząc z założenia, że przyczyną zanieczyszczenia są jakieś substancje pokątnie wrzucone do rzeki, zapowiedział natychmiastowe wyjaśnienie sprawy i wykrycie winnych.
Następstwem konferencji prasowej było złożenie przyrzeczenia publicznego przez komendanta głównego policji Jarosława Szymczaka, w którym wyznaczył on nagrodę miliona złotych za wskazanie winnych zanieczyszczenia rzeki. Równocześnie sprawą zajęła się prokuratura. Wkrótce premier stracił dotychczasowy zapał do wyjaśnienia sprawy, bo wszystko zaczęło wskazywać, że bezpośrednią przyczyną katastrofy była działalność państwowych spółek. Ponieważ prokuratura kierowana przez ministra Ziobrę nie odnosiła w sprawie spektakularnych sukcesów i nikomu nie przedstawiono zarzutów, rozwiązaniem tej zagadki zainteresował się reżyser Michał Zadara i jego Fundacja Centralna. Zadara postanowił zidentyfikować winnych, a pieniądze uzyskane z nagrody przekazać na cele ochrony środowiska. Zwrócił się do komendanta o udostępnienie informacji publicznej, czy obiecana nagroda jest aktualna.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Węgierski premier Viktor Orban zagroził blokadą budżetu unijnego na lata 2028-2035, jeśli Komisja Europejska nie uwolni przyznanych Węgrom środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Do piątku mieszkańcy Szczecina mogą odbierać karmniki w siedzibach Lasów Miejskich. Podobną akcję zorganizowano w Białymstoku.
Inflacja konsumencka w USA była w listopadzie zgodna z prognozami. Rynek spodziewa się więc, że Fed obetnie stopy w grudniu, ale w styczniu raczej nie zmieni ich poziomu.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Chcemy, aby strategia rozwoju polskiej turystyki powstała we współpracy z samorządami, organizacjami turystycznymi i przedsiębiorcami - mówił na wczorajszej konferencji pod hasłem „Od wizji do realizacji: wspólna strategia dla branży turystycznej” sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas