Aktualizacja: 30.04.2025 18:00 Publikacja: 14.02.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Zmiany w strukturze zatrudnienia instytucji publicznych i prywatnych, będące konsekwencją wyborów wygranych przez KO, z jednej strony są naturalnym uprawnieniem nowych władz, które chcą dobierać pracowników, szczególnie tych najbliższych, wedle klucza kompetencji i zaufania, a z drugiej strony budzą obawy o zakres ewentualnych odwołań lub zwolnień i uprawnień do kwestionowania tych czynności przysługujących pracownikom.
Wywołują grozę tytuły doniesień medialnych epatujących sformułowaniami o chaosie, dwóch państwach prawa, buncie prokuratorów, braku zgody („szokującym”) na odwołanie czy zwolnienie, niewpisywaniu do KRS członków nowych władz mediów publicznych („pierwsze niepowodzenie” albo „wielka porażka”, w zależności od opcji politycznej). Zatrudnianie (albo zwalnianie) pracowników przez osoby, których niektórzy podwładni nie uznają za przełożonych, wprowadza zamieszanie i prowadzi do pytań, czy takie czynności są ważne, a także w jaki sposób zaistniała sytuacja wpływa na prawa pracowników.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas