Aktualizacja: 20.03.2025 15:41 Publikacja: 07.11.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
W dzisiejszym dynamicznym społeczeństwie coraz więcej par decyduje się na życie w związkach partnerskich, omijając formalne zawarcie związku małżeńskiego. Niemniej każdą z par łączy marzenie o założeniu szczęśliwej rodziny. Niestety niezgodność charakterów, niedochowanie wierności czy też nieporozumienia na tle finansowym niejednokrotnie prowadzą do rozpadu ich związku. Bez względu jednak na formę związku pomimo rozstania pozostają oni zobowiązani do wspólnego wychowania swoich dzieci. Koniec związku paradoksalnie stanowi początek nowej drogi. Byłych partnerów, pomimo wygaśnięcia pomiędzy nimi więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej, łączy wspólny cel, jakim jest zapewnienie swojemu potomstwu szczęśliwego dzieciństwa. Z pomocą przychodzi im instytucja porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, często nazywanego planem wychowawczym. Niezależnie od okoliczności – czy jesteśmy w małżeństwie, konkubinacie, czy po rozwodzie – takie porozumienie może okazać się niezwykle pomocne i być najlepszym rozwiązaniem zarówno dla rodziców, jak i dzieci.
Transpłciowość, szybkie rozwody, możliwość zaprzeczenia ojcostwa. To nie wątki z amerykańskiego serialu, tylko nasza polska rzeczywistość, także ta prawna.
Czy rodzic, który zostawia dziecko w oknie życia, popełnia przestępstwo?
Interesujące stają się sprawy polityków chronionych immunitetami. Wiele ich działań to tylko zasłony dymne.
Czy projektodawca chce jednak otworzyć drogę, tak dla KRS jak i SN, do indywidualnej weryfikacji neosędziego w trybie pozakonkursowym? Zapytajmy, czy nie doprowadzi to do powstania kategorii „neosędziów bis”.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Prawdziwa reforma - deregulacja wymagałaby uczciwego zobrazowania zysków i strat związanych z gruntownym liberalizowaniem gospodarki oraz ograniczeniem kognicji państwa.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Różne sytuacje w życiu sprawiają, że rodzic może mieć obowiązek alimentacyjny wobec swojego dziecka. To, kiedy się on jednak kończy, nie zależy wcale od wieku osoby, której wypłacane jest takie świadczenie.
Słynne już przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokuraturę skłoniło mnie do wspomnień – jak to się stało, że jest jak jest.
Deepfake, czyli filmiki z wizerunkiem prawdziwych osób wytworzony przez sztuczną inteligencję, wspomina się głównie w kontekście dezinformacji. Prawo nie do końca przed tym chroni.
Złoty nieznacznie tracił na wartości w środę. Prawdziwe rynkowe emocje wciąż jednak przed inwestorami.
Nawet oczywisty brak winy w uchybieniu terminu na złożenie odwołania, np. apelacji, nie uzasadnia jego przywrócenia, jeżeli upłynął rok, a nie zachodzi wypadek wyjątkowy.
Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która powstała z myślą o spadkobiercach pominiętych w testamencie. Osoby te mają prawo ubiegać się o pewną część spadku, nawet jeśli spadkodawca przepisał majątek na kogoś innego. Ile mają na to czasu?
Od 19 marca obowiązują przepisy, które spowodują, że matki dzieci urodzonych przed terminem nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego.
Mężczyźni po narodzeniu dziecka mają prawo nie tylko do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, ale także do znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego. Ojcowie coraz chętniej korzystają z tej możliwości. Liczba zainteresowanych rośnie z każdym rokiem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas