Karolina Zajkowska: Wszystko jasne

Warto zdefiniować porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, jakie obowiązki i prawa mają rodzice wobec dzieci, bo te czują się wtedy bezpieczne.

Publikacja: 07.11.2023 02:00

Karolina Zajkowska: Wszystko jasne

Foto: Adobe Stock

W dzisiejszym dynamicznym społeczeństwie coraz więcej par decyduje się na życie w związkach partnerskich, omijając formalne zawarcie związku małżeńskiego. Niemniej każdą z par łączy marzenie o założeniu szczęśliwej rodziny. Niestety niezgodność charakterów, niedochowanie wierności czy też nieporozumienia na tle finansowym niejednokrotnie prowadzą do rozpadu ich związku. Bez względu jednak na formę związku pomimo rozstania pozostają oni zobowiązani do wspólnego wychowania swoich dzieci. Koniec związku paradoksalnie stanowi początek nowej drogi. Byłych partnerów, pomimo wygaśnięcia pomiędzy nimi więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej, łączy wspólny cel, jakim jest zapewnienie swojemu potomstwu szczęśliwego dzieciństwa. Z pomocą przychodzi im instytucja porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, często nazywanego planem wychowawczym. Niezależnie od okoliczności – czy jesteśmy w małżeństwie, konkubinacie, czy po rozwodzie – takie porozumienie może okazać się niezwykle pomocne i być najlepszym rozwiązaniem zarówno dla rodziców, jak i dzieci.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Sędzia na telefon 2.0
Rzecz o prawie
Adriana Zalewska-Werra: Dać tyle co innym, czyli co nam zapewnią przepisy o dostępności
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Nie wierzcie oskarżonym
Rzecz o prawie
Katarzyna Batko-Tołuć: Pani Profesor, co Pani na to?
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Kierownictwo MS szybko zapomniało...