Małgorzata Eysymontt: Rodzina z szansą na lepsze wsparcie

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które doświadczyły przemocy i z tego powodu cierpią na różne traumy, to kwestia nadrzędna.

Publikacja: 07.03.2023 10:10

Małgorzata Eysymontt: Rodzina z szansą na lepsze wsparcie

Foto: Adobe Stock

Wsparcie rodziny pozostającej w kryzysie ma dawać tzw. system pieczy zastępczej, czyli zespół osób, instytucji i działań mających zapewnić czasową opiekę i wychowanie dzieciom, gdy nie mogą ich wychowywać ani sprawować nad nimi opieki rodzice – z różnych powodów, np. z swojej nieporadności lub uzależnienia albo stosowania przemocy. Piecza zastępcza jest organizowana w dwóch zasadniczych formach: jako piecza zastępcza rodzinna lub instytucjonalna. Rodzinna może być sprawowana w formie rodziny zastępczej spokrewnionej, niezawodowej lub zawodowej (w tym pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego lub specjalistycznej: dla małoletnich matek, dzieci niepełnosprawnych lub umieszczonych na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawie nieletnich) albo rodzinnego domu dziecka. Z kolei instytucjonalną sprawuje się w trzech formach: placówki opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne
Rzecz o prawie
Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Dyskusja, a nie krucjata