Już kilkakrotnie na łamach „Rzeczy o prawie” dzieliłem się z czytelnikami moimi ulubionymi sądowymi lekturami. Dotychczas były to książki zagranicznych autorów, w końcu nadszedł czas na rodzimego pisarza, w dodatku pochodzącego z mojej części Polski.
Trudno chyba o bardziej kompetentnego niż inny sędzia autora książek popularyzujących pracę sędziego. Co więcej, sędzia mający za sobą służbę we wszystkich instancjach, a także kilkuletnią karierę adwokacką. Cały ten bagaż widać i słychać na kartach jego książek. Czasami nawet za bardzo.
Czytaj więcej
Oskarżonych o porwanie czekał koszmarny proces.
Józef Musioł urodził się w 1933 r. w Połomii (w połowie drogi między Wodzisławiem Śląskim a Jastrzębiem-Zdrojem). Zawodowe życie związał z Rybnikiem, Katowicami i Warszawą. Orzekał w sądzie powiatowym w Rybniku, wojewódzkim w Katowicach oraz w Sądzie Najwyższym.
Musioł był również zastępcą redaktora naczelnego „Prawa i Życia”, miejskim radnym Rybnika przez jedną kadencję, ale przede wszystkim niestrudzonym edukatorem prawnym. Odwiedzał (bo takie były czasy) zakłady pracy, hotele robotnicze czy świetlice – rozmawiając z ludźmi o prawie i sądownictwie.