Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 01:48 Publikacja: 12.09.2024 13:45
Sanatorium, uzdrowisko
Od 1 października w sanatoriach będzie obowiązywał cennik jesienno-zimowy
Foto: Adobe Stock
Pobyt w sanatorium w ramach NFZ jest dla dorosłych częściowo odpłatny. Ponoszą oni część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość tych opłat zależna jest od sezonu i standardu pokoju.
Rosnące wydatki ZUS na świadczenia z ubezpieczeń społecznych, związane z niezdolnością do pracy, dowodzą ścisłej zależności między kondycją zdrowotną i produktywnością Polaków.
Jeśli porodów jest mniej niż 300, ale szpital ma takie położenie geograficzne, że dojazd pacjentki w inne miejsce w trakcie akcji porodowej jest zbyt odległy, to nikt go nie zlikwiduje – mówi Jerzy Szafranowicz, wiceminister zdrowia.
Opieka koordynowana w POZ, płace w ochronie zdrowia i priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE to tematy, które znajdą się w agendzie kolejnego spotkania Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia - dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Na ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia lipcowej liście leków refundowanych znalazł się specyfik znacznie upraszczający proces niezbędnej profilaktyki u chorych na hemofilię. Zmiana dotyczy najcięższych przypadków. Powinna przynieść ulgę zarówno małym pacjentom, jak i ich rodzicom.
W 2025 roku seniorów czeka wiele zmian dotyczących przysługujących im świadczeń. Chodzi nie tylko o wysokość emerytur, rent i dodatków, ale również o nowe zasady przyznawania niektórych świadczeń. Oto lista najważniejszych zmian.
Nowe badanie dotyczące osób w wieku średnim i podeszłym pokazało związek wysokiej formy fizycznej z niższym ryzykiem wystąpienia demencji. Zdaniem badaczy kluczem do zmniejszenia ryzyka schorzeń z tej grupy może okazać się wysoka sprawność sercowo-oddechowa.
Udział osób 55+ osiągnął historyczne maksimum we współczesnej Rosji. Stanowią one 30 proc. z liczącej ponad 146 mln rosyjskiej populacji. To bardzo zła wiadomość dla finansów państwa. Rosja jest bowiem krajem o najniższym wieku emerytalnym w Europie. Do tego prowadzącym wywołaną przez siebie wojnę.
Ponad połowa polskich seniorów (53% ankietowanych) czuje się młodziej niż wskazywałaby na to metryka. Prawie tyle samo z nich (45%) przyznaje, że jest niemal cały czas online. Jednocześnie seniorzy wyrazili swoje obawy co do przyszłości – w obszarach dotyczących zdrowia, finansów oraz życia społecznego. Wszystkie te informacje zebrała Fundacja SeniorApp w ramach badania „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” 2024. Wyniki zaprezentowano 29 października w Warszawie podczas inauguracji już IV edycji raportu pod tym samym tytułem.
Seniorzy mogą liczyć na szereg ulg i zniżek w wielu instytucjach i firmach. Wszystko dzięki karcie emeryta i karcie seniora. Chociaż nazwy te bywają używane zamiennie, oznaczają dwa różne dokumenty. Wyjaśniamy różnice między nimi.
Za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS) trzeba wnieść opłatę. O tym, kto musi to zrobić, decyduje ustawa o pomocy społecznej. Mieszkańcy domu mogą też w pewnych sytuacjach starać się o częściowe lub zupełne zwolnienie z opłat.
Kwotę 6246,13 zł brutto miesięcznie będą otrzymywać osoby, które ukończyły 100 lat.
Zdrowie, finanse, technologie i potrzeby społeczne seniorów w Polsce. To kluczowe obszary zainteresowania Fundacji SeniorApp w ramach prac nad IV edycją raportu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”. Badanie na ogólnopolskiej próbie seniorów dobiegło końca, a zebrane dane i wnioski posłużą do przygotowania kompleksowego raportu, który zostanie opublikowany w październiku 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas