– A bez tego nie można skutecznie prowadzić rekrutacji ani zarządzać dalszymi planami rozwoju ścieżek kariery naszych pracowników. Taka informacja jest pracodawcom bardzo potrzebna. Z kolei pracownicy, którzy chcą się rozwijać, oczekują szybkiej informacji zwrotnej oraz dopasowanych do ich potrzeb szkoleń – podkreśla Katarzyna Rusek, HR Business Partner w SAP Polska. Dodaje, że praca staje się coraz bardziej zdalna, a tym samym mobilna. Sami pracownicy chcą, by system ich pracy był elastyczny.
– Menedżerowie coraz częściej dopuszczają taki sposób realizacji zadań, bo wolą dobrze wykonaną pracę, realizowaną przez zmotywowany i zaangażowany zespół. Taki, który działa w sposób innowacyjny, a tym samym bardziej efektywny. Bardzo ważna jest kwestia właściwego planowania sukcesji. Znając dobrze poszczególne osoby, ich kompetencje, potencjał i oczekiwania, zdecydowanie łatwiej znajdziemy pracowników, którzy mogą zastąpić odchodzących. A rotacja w branży IT jest jedną z najwyższych – dodaje Katarzyna Rusek.
Kogo szukają firmy
Specjaliści od IT odnajdą się w wielu obszarach. Największego wzrostu zatrudnienia można się spodziewać w najszybciej rosnących segmentach. Do takich, według Gartnera, należy oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Tylko w tym roku segment ten zanotuje ponad 9-proc. wzrost. Firmy chcą zwiększać efektywność swojego biznesu i chętnie sięgają po systemy ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa) czy CRM (zarządzanie relacjami z klientami).
Rośnie też mocno zapotrzebowanie na szeroko rozumiane usługi, również doradcze. To właśnie w tym kierunku zmierza branża IT: główni gracze nie chcą ograniczać się do tworzenia i sprzedaży oprogramowania. Patrzą zdecydowanie szerzej: pomagają swoim klientom w transformacji biznesu z modelu tradycyjnego na cyfrowy. Wskazują dostępne opcje, dzielą się doświadczeniem i pomagają we wdrożeniach.
Ich działania opierają się na trendach, które są motorem cyfrowej rewolucji – na sztucznej inteligencji, rozwiązaniach chmurowych, analizie big data, internecie rzeczy, technologii blockchain czy cyberbezpieczeństwie. Można śmiało założyć, że eksperci specjalizujący się właśnie w tych dziedzinach w najbliższych latach na brak ciekawych ofert pracy na pewno nie będą narzekać.
Gospodarka
Wydatki na rozwiązania IT na świecie w 2018 r. powinny być o ponad 6 proc. wyższe niż rok temu – wynika z prognoz Gartnera. Motorem wzrostu są technologiczne trendy, które nieodwracalnie zmieniają biznes. Widać to w inwestycjach w „zwinne" oprogramowanie branżowe, odchodzeniu od tradycyjnych systemów IT, szybkim wzroście usług chmurowych oraz internetu rzeczy – takie wnioski płyną z tegorocznej konferencji SAP Now. Zgromadziła ona ponad 500 menedżerów i specjalistów IT reprezentujących czołowe globalne i polskie marki. Gościem specjalnym był Gerd Leonhard, futurysta i strateg, CEO The Futures Agency, uznany za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób świata IT. Główny patronat mediowy nad konferencją objęła „Rzeczpospolita". Globalna gospodarka zyska dzięki transformacji cyfrowej aż 100 bln dol. – wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Istotne jest, żeby mocno wspierać innowacyjność. Tymczasem Polska w porównaniu z innymi krajami UE wciąż zbyt mało przeznacza na prace badawczo-rozwojowe. Wydatki te stanowią zaledwie 1 proc. PKB, przy dwukrotnie wyższej średniej unijnej. W czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się niezmiennie cztery: mazowieckie, małopolskie, pomorskie i dolnośląskie. Z kolei największy wzrost innowacyjności odnotowano w Opolskiem (awans o trzy pozycje) oraz Łódzkiem (dwa miejsca w górę) – wynika z tegorocznej edycji rankingu „Indeks Millennium". Na ostatnich miejscach znalazły się województwa świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. Zdaniem ekonomistów wspieranie innowacyjności w mniej rozwiniętych regionach może być szansą na przyśpieszenie ich rozwoju poprzez napływ kapitału inwestycyjnego.