Reklama
Rozwiń

Zwykle nie lubimy codziennej rutyny, ale potrzebujemy jej

Rutyna kojarzy się najczęściej z powtarzalnym, mało twórczym i nużącym zajęciem. Jeśli jednak oznacza pozytywne nawyki, może być bardzo przydatna w pracy.

Aktualizacja: 06.01.2019 20:44 Publikacja: 06.01.2019 20:00

Zwykle nie lubimy codziennej rutyny, ale potrzebujemy jej

Foto: Adobe Stock

Serwis rozgłośni BBC zachwycił się niedawno norweskim sposobem na lunch – mało wyszukaną, przygotowywaną w domu kanapką matpakke, dzięki której norwescy uczniowie, pracownicy (i menedżerowie) nie tracą czasu w kolejkach po lunch ani na zastanawianie się, co by zjedli.

Norweska przerwa na matpakke to pozytywny przykład rutyny, która ułatwia życie, zwiększając też efektywność pracy. Jak bowiem dowodzą eksperci od zarządzania, codzienne nawyki to jeden ze sposobów na lepszą organizację czasu i poprawę wydajności. Jak podkreśla w rozmowie z jednym z portali amerykańska specjalistka od produktywności i zarządzania czasem Laura Vanderkam, codzienna rutyna pomaga zmniejszyć stres i przekształcić pożądane zachowania w automatyczne czynności. Wyjaśnia, że gdy coś staje się naszym nawykiem, nie wymaga już podejmowania decyzji – a to oznacza, że swoją energię mentalną i siłę woli możemy skierować na ważniejsze spawy niż np. wybór miejsca i dania na lunch.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód