Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami na świecie – wynika z badań firmy Extended DISC. Narodowy Wskaźnik Stresu (NSI) wynosi u nas aż 2,22.
Za nami jest Korea Płd. ze wskaźnikiem 1,98, potem Dania 1,81, Finlandia 1,74, Chiny 1,68, Tajlandia 1,53, Niemcy 1,53, Kanada (1,53), USA (1,51), Wielka Brytania 1,47, Hiszpania 1,41. Brazylijczycy najmniej się w pracy przejmują i ich to tylko 1,19. Im wyższy wynik, tym gorzej odbieramy nasze miejsce pracy.
Przedstawiciele pracodawców i partnerzy społeczni już w 2008 roku podpisali w Polsce wspólną deklarację na temat przeciwdziałaniu stresowi w pracy. Na razie jednak, jak widać z marnym skutkiem. - Liczymy, że przy współpracy z przedstawicielami pracowników uda się podjąć działania w celu zapobieżenia i ograniczenia stresu w miejscu pracy – uważają eksperci Pracodawców RP.
Zdaniem tej organizacji jednym z podstawowych obowiązków pracodawców jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochrony zdrowia. Przeciwdziałanie stresowi w pracy jest obecnie jednym z największych wyzwań w dziedzinie bhp.
Zdaniem Pracodawców RP prawo wymaga uszczegółowienia oceny ryzyka zawodowego, gdzie stres stanie się jednym z jego elementów. Eksperci podają, że pracodawcy mogą mieć kłopoty z oszacowaniem „nieuchwytnego" zagrożenia bez zastosowania odpowiednich metod badawczych. Według Pracodawców RP ocenę ryzyka należy odnieść do specyfikacji zawodowej.