Polacy poszukują pracy najbardziej aktywnie spośród wszystkich nacji UE - pokazały wyniki 6. fali sondażu opinii pracowników "Monitor Rynku Pracy" realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Choć nasze zadowolenie z pracy wciąż jest stosunkowo wysokie, uwidacznia się tendencja spadkowa - już tylko 14 proc. respondentów jest bardzo zadowolonych z pracy w porównaniu do 18 proc. w ubiegłym kwartale. Co ciekawe, badanie pokazało, że ciągle jesteśmy gotowi wyjechać za pracą za granicę. Ponad połowa badanych Polaków (52 proc.) byłaby skłonna pracować w innym kraju, gdyby wiązało się to z otrzymywaniem wyższego wynagrodzenia.
Coraz mniej wierzymy, że znajdziemy nową pracę
Spadła liczba badanych przekonanych o możliwości znalezienia jakiejkolwiek pracy (z 80 na 72 proc). Pomimo tego, oceny badanych Polaków na tle respondentów z pozostałych krajów nadal są dość optymistyczne. Polacy boją się za to utraty obecnej pracy – 32 proc. respondentów ocenia ryzyko otrzymania wypowiedzenia jako duże lub umiarkowane. Krajem, posiadającym najmniejszy odsetek obawiających się utraty pracy wśród obserwowanych państw jest w Norwegia (13 proc.), a największy – Grecja (49 proc.)
- Zastanawiające, że w krajach, w których odsetek respondentów obawiających się utraty pracy jest wysoki, odsetek badanych wierzących w duże szanse na jej szybkie znalezienie jest niski. I na odwrót – komentuje Krzysztof Cibor z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Dlaczego zmieniamy pracę?
Okazuje się, że powodem zmiany pracy przez Polaków nie jest chęć poprawy warunków pracy jak w przypadku dominującej części przebadanych Europejczyków (37 proc.). Zmieniamy pracę z powodów niezależnych od nas, zazwyczaj z powodu restrukturyzacji i towarzyszących jej zwolnień (34 proc.). Wzrosła też liczba osób, które zmieniły pracę z powodu niezadowolenia z pracodawcy (do 21 proc. wobec 13 proc. w sierpniu 2011 roku). Osobiste pragnienie zmiany jest powodem transferów zawodowych jedynie u 14 proc. Polaków (dla porównania w sierpniu wskaźnik ten wynosił 19 proc.), podczas gdy w pozostałych badanych krajach wskaźnik ten wynosi 29 proc.
- Takie zestawienie zaskakuje. Z jednej strony mniej boimy się utraty dotychczasowej pracy, a także pozytywnie oceniamy swoje szanse na znalezienie nowej. Z drugiej strony podejmowane przez nas decyzje o zmianie pracy wciąż podyktowane są głównie czynnikami losowymi, które nie zależą od nas. Nie bierzemy własnego życia zawodowego w swoje ręce - mówi Krzysztof Cibor.