W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 1,6% i wyniosło 8 271,99 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian w ujęciu procentowym i wyniosło 6 499,4 tys. etatów, podano w komunikacie.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na wykres, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową. Jeśli w legendzie jest zestawienie kilku parametrów: 1) najeżdżając na legendę „interesująca Cię wartość” podświetli się na wykresie 2) możesz pojedynczo „wyłączać” widoczność, by zobaczyć jeden konkretny wykres.

rp.pl/Weronika Porębska

Czytaj więcej

Płaca minimalna zmienia rynek pracy. Pracodawcy unikają etatów

Konsensus rynkowy to 12,1% wzrostu r/r w przypadku płac i 0,3% spadku r/r w przypadku zatrudnienia.

W kwietniu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw spadło nominalnie w stosunku do marca 2024 r. o 1,6%. GUS wyjaśnia, że ten spadek „spowodowany był większą skalą wypłat w poprzednim miesiącu m.in. nagród w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)”