Wakatów w IT mniej, ale i tak branża ma największy problem

Schłodzenie koniunktury na rynku pracy widać zarówno po malejącej liczbie ogłoszeń rekrutacyjnych, jak i po spadku liczby wolnych miejsc pracy.

Publikacja: 11.12.2023 20:46

Wakatów w IT mniej, ale i tak branża ma największy problem

Foto: Adobe Stock

Przemysł, handel wraz z naprawą aut oraz TSL, czyli transport i logistyka - to w tych trzech branżach było na koniec wrześnie br. najwięcej wolnych miejsc pracy, czyli wakatów - wynika z ogłoszonych w poniedziałek danych GUS. Według nich, w końcu trzeciego kwartału b.r. pracodawcy w Polsce mieli111,2 tys. wakatów, czyli o 1,8 proc. mniej niż w poprzednim kwartale i prawie o 18 proc. (24,3 tys.) mniej niż rok wcześniej. Było ich też najmniej od połowy 2021 roku.

44 proc. spadek w nowych technologiach

W porównaniu z III kwartałem 2022 r. wolnych miejsc pracy ubyło w każdej branży, w tym w przemyśle, w którym na koniec września było 22,6 tys. wakatów, prawie o jedną piątą mniej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Agencje pracy tymczasowej boją się o 2024 rok

Znacznie większe tempo spadku widać w ICT (informacja i komunikacja, w tym IT), gdzie na koniec września b.r. liczba wakatów była o ponad 44 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Spadek zapotrzebowania na pracowników widać tam także w ofertach pracy. Według danych Adecco Group, w październiku kandydaci do pracy w IT mieli do wyboru 27,9 tys. propozycji, o połowę mniej niż rok wcześniej

Pomimo to, przy 6,8 tys. wolnych miejsc pracy, branża ICT ma najwyższy wskaźnik wakatów, czyli udział wolnych miejsc pracy w ich ogólnej liczbie (obsadzonych i wolnych miejsc pracy). Na koniec września sięgał on 1,85 proc., czyli ponad dwukrotnie więcej niż ogółem w Polsce (0,89 proc.). Drugą po ICT branżą, gdzie nieobsadzone miejsca pracy są poważnym problemem jest budownictwo z 1,71 proc. wskaźnikiem wakatów, których na koniec września było tam 13,2 tys.

Duży, bo ponad 36 proc. spadek liczby wakatów widać też w finansach i ubezpieczeniach (na koniec września było ich 1,4 tys.), a także w handlu i naprawie aut, gdzie wprawdzie wolnych miejsc pracy nadal było sporo (15 tys.) ale prawie o 29 proc. mniej niż rok wcześniej.

Deficytowi robotnicy

Z danych GUS wynika, że firmom brakuje przede wszystkim robotników przemysłowych i rzemieślników, których deficyt jest głównym powodem wakatów w przemyśle i budownictwie. Z kolei w ICT i ochronie zdrowia powodem jest niedobór specjalistów.

Jak wynika z najnowszego badania agencji zatrudnienia ManpowerGroup, od stycznia liczba wakatów może zacząć się zwiększać. 33 proc. badanych firm zapowiada w I kwartale 2024 r. wzrost zatrudnienia i rekrutację nowych pracowników (wobec 24 proc. przed rokiem) i znacząco spadła (o 9 pkt proc. – do 16 proc) grupa pracodawców planujących kadrowe redukcje. Jak ocenia Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, ambitne plany rekrutacyjne firm mogą być trudne a nawet niemożliwe do realizacji, bo wzrost popytu na pracowników zderzy się z ich niedoborem, który będzie nasilać odchodzenie starszych pokoleń na emeryturę.

IT
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja przyspieszy decyzje o zmianie zawodu
Rynek pracy
Więcej dobrze płatnej pracy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rynek pracy
Młodzi z pokolenia Z cenią dobre staże