Już od czasów kryzysu finansowego stabilność zatrudnienia jest najczęściej wskazywanym przez młodych ludzi w Polsce zawodowym celem, który w tym roku nieco zyskał nawet na wartości. Studenci wysoko też cenią pozycję eksperta w danej dziedzinie, która znalazła się na drugim miejscu na liście zawodowych planów (56 proc. badanych). Przy czym w powszechnym przekonaniu eksperci również mają duże szanse na stabilną, bezpieczną pracę.
Jak wynika z badania Universum, dla młodych Polaków ma to większe znaczenie niż równowaga między pracą i życiem prywatnym, czyli tzw. work-life balance (jako cel zawodowy wskazuje ją 46 proc. studentów), czy też kariera przedsiębiorcy lub menedżera. Przedsiębiorczość – najlepiej innowacyjny start-up- ma w planach 28 proc. studentów a w kierownicze stanowisko celuje 15 proc. z nich. Być może poprawa na polskim rynku pracy sprawiła, że spadły w tym roku chęci do międzynarodowej kariery (do 15 proc. z 20 proc. rok wcześniej).
Co do oczekiwań w pierwszej pracy to chociaż liczy się konkurencyjne wynagrodzenie, to najważniejsze są perspektywy na przyszłość; przede wszystkim szansa na przyszłe wysokie zarobki oraz dobre referencje. To potwierdza, że dla młodych Polaków pierwsza praca jest punktem wyjścia do dalszej kariery, często w kolejnej firmie. Nie oznacza to jednak, że na starcie będą pracować za grosze- studenci oczekują pensji na poziomie 3,8 tys. zł brutto, podczas gdy studentki zadowolą się ok. 3,2 tys.