Reklama
Rozwiń

Polacy w światowej czołówce telepracowników

Polska jest wiceliderem w rankingu krajów, które mogą najbardziej skorzystać na światowym boomie na wirtualny offshoring, czyli zdalną pracę zlecaną przez firmy z najbogatszych państw. Wyprzedzają nas tylko Indie.

Publikacja: 11.07.2021 08:06

Polacy w światowej czołówce telepracowników

Foto: AdobeStock

Indie, Polska i Chiny otwierają ranking wschodzących i średnio rozwiniętych rynków, które mają największy potencjał, by wygrać na szykującym się po pandemii boomie na wirtualną relokację specjalistycznych miejsc pracy - wynika z raportu firmy Coface. Zdaniem jej ekspertów, wymuszony przez pandemię rozwój zdalnej pracy, która okazała się nadspodziewanie produktywna, przekonał wiele firm do korzystania z telepracowników, także tych z zagranicy.

Raport zwraca uwagę, że przedsiębiorcom z najbardziej rozwiniętych krajów, którzy nastawiają się na dalszy wzrost konkurencyjności i ograniczanie kosztów, coraz bardziej podoba się pomysł częściowo zglobalizowanej wirtualnej siły roboczej. O ile już wcześniej zachodnie firmy szukały za granicą dostawców usług IT, to teraz rośnie gotowość do przenoszenia do krajów o niższych kosztach pracy także innych usług opartych na wiedzy. N.p. w Stanach Zjednoczonych odsetek podmiotów chętnych do zatrudniania na pełen etat zdalnych pracowników z zagranicy wzrósł z do 36 proc- z 12 proc. przed pandemią.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód
Rynek pracy
Wysokie zarobki po studiach magisterskich? Kto zarabia najwięcej już w pierwszym roku
Rynek pracy
Polscy pracodawcy polubili Kolumbijczyków
Rynek pracy
Krótszy tydzień pracy? Dopiero w przyszłym roku, ale wkrótce ruszą zapisy