Listę Top 10 branż, które poszukują najwięcej pracowników, otwierają produkcja, transport i spedycja, budownictwo i remonty – wynika z zestawienia przygotowanego przez OLX Praca dla „Rzeczpospolitej".

W całym 2021 r. pracodawcy z tych kategorii zamieścili po około 70 tys. ofert pracy. Wielkim wzięciem cieszą się też kandydaci do działów sprzedaży i obsługi klienta, gastronomii oraz kasjerzy i pracownicy sklepów – do nich skierowano po ok. 50 tys. ofert. Top 10 na portalu OLX zamykają stanowiska i kategorie pracy związane z obsługą magazynów, administracją biurową, sprzątaniem, pracą za granicą.

Takie zestawienie pokazuje, że obecnie to pracownicy fizyczni królują w rankingach osób najbardziej poszukiwanych na rynku. Potwierdzenie tej tezy można znaleźć w analizach przygotowanych przez firmę Grant Thornton, która cyklicznie śledzi ogłoszenia o pracę, jakie ukazują się w internecie. W samym sierpniu dla kierowców i kasjerów/sprzedawców pojawiło się po ponad 10 tys. ofert, a dla magazynierów – 6,7 tys. Dla porównania – dla specjalistów IT było ok. 2 tys. propozycji.

Także dane GUS, który zapytał przedsiębiorców o ich plany rekrutacyjne do końca roku, wskazują, że cztery najbardziej poszukiwane zawody to: sprzedawcy, robotnicy budowlani, kierowcy ciężarówek i autobusów oraz robotnicy budowlani do prac wykończeniowych.

– Trendem, który ma charakter globalny, jest rosnąca rola usług pośredniczących, zwłaszcza związanych z cyklem życia produktu, w coraz większej liczbie transakcji – ocenia Kinga Makowska, współzałożycielka agencji HRrebels. – Coraz więcej kupujemy, więc potrzeba nam coraz więcej magazynierów, kurierów, kasjerów.

Boom na zakupy i remonty mieszkań, z jakim mamy obecnie do czynienia, powoduje zaś olbrzymi popyt na wszelkiej maści fachowców szeroko pojętego wykończenia wnętrz.

Mimo dużego popytu zarobki pracowników fizycznych w wielu branżach należą do najniższych. Z raportów przygotowanych przez portal Wynagrodzenia.pl wynika, że mediana zarobków pracowników szeregowych w handlu wynosiła w zeszłym roku 3,4 tys. zł brutto, a specjalistów w tej branży – 4,7 tys. zł.

W transporcie i logistyce szeregowy pracownik zarabia ok. 3,95 tys. zł na miesiąc, a osoby na wyższych stanowiskach 1 tys. zł więcej. W przemyśle ciężkim robotnik przy przysłowiowej taśmie dostaje prawie 4,1 tys. zł, ale specjalista – 5,6 tys. zł.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Ciekawe, że z badań OLX wynika, iż wykonywanie pracy fizycznej nie przynosi żadnej ujmy – aż 90 proc. respondentów ocenia ją co najmniej na równi z pracą umysłową świadczoną w ramach tej samej firmy. Za to – zdaniem większości Polaków – praca fizyczna nie łączy się raczej z żadnymi dodatkowymi benefitami.

– Nic bardziej mylnego, oferty dla takich kandydatów obfitują obecnie w świadczenia pozapłacowe – komentuje Paweł Świderski, dyrektor kategorii praca w OLX.

Benefity, które najczęściej pojawiają się w ofertach największych pracodawców na OLX w topowych kategoriach dla pracy fizycznej i produkcyjnej, to kolejno: ubezpieczenie na zdrowie/życie, prywatna opieka medyczna, jasny system premiowy, szkolenia, karta Multisport, zniżki lub karta na zakupy w sklepie albo w sieciach partnerskich.

Listę świadczeń pozapłacowych u największych pracodawców coraz częściej zaczynają uzupełniać również: pełne lub częściowe finansowanie posiłków w pracy, paczki i bony okolicznościowe, np. na święta, dofinansowanie wakacji, kursy językowe, wyprawki szkolne.

– Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by tylko przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia widać szczególnie w produkcji, sprzedaży oraz transporcie. Dlatego to świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy i przebieranie w ofertach, których nie brakuje – podkreśla dyr. Świderski.