–Stres i nadmierna presja powodują,że młodzi pracownicy nie czują się zaangażowani w swoje obowiązki zawodowe- twierdzą eksperci instytutu badawczego GFK Custom Research, który przebadał ponad 30 tys. pracowników w 29 krajach na  świecie. Wyniki badania są mało optymistyczne, a te dotyczące Polski, jeszcze mniej.

O ile średnio 21 proc. młodych ludzi, w wieku 18-29 lat, twierdzi,że są bardzo zaangażowani w swą pracę (średnią podwyższają Macedończycy, Francuzi i Turcy- gdzie zmotywowany jest  co trzeci) to w naszym kraju tylko 15 proc. z nich.

Największym problemem  jest poziom stresu, ale prawie czterech na dziesięciu młodych Polaków narzeka na brak pewności zatrudnienia. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę rekordowo wysoki u nas  udział czasowych umów o pracę, które nie zapewniają poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia. Jak wynika z danych Eurostatu, w Polsce takie umowy ma aż 62 proc. młodych ludzi, poniżej 25 roku życia.

Zdaniem ekspertów GfK, na frustrację młodych Polaków może też wpływać obecna sytuacja ekonomiczna - 38 proc. z nich przyznaje,że musiało z tego powodu zmienić swe plany życiowe.(Np. podjąć niezadowalającą pracę.)

Prawie co drugi zastanawia się teraz nad zmianą swej drogi zawodowej,i to niekoniecznie w kraju- ponad  jedna trzecia młodych Polaków rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszej pracy.

Niezadowolenie i niezaangażowanie młodych pracowników to jednak problem wielu państw, które jednocześnie nie mogą sobie poradzić z wysokim bezrobociem wśród młodzieży. ( W Polsce,wśród osób do 24 roku życia bezrobocie w I kw. br. wzrosło do 26,7 proc.)

Brak pracy dla absolwentów wyższych uczelni, którzy chwytają się jakiegokolwiek zajęcia za kiepskie wynagrodzenie nie dające szans na samodzielne życie, to problem także Hiszpanii i Włoch. Na pracę, którą w wyniku spowolnienia gospodarczego nie chcą, ale muszą wykonywać, narzeka ponad jedna trzecia młodych pracowników. Dodatkowo frustruje ich to,że pracodawcy wykorzystują kryzys dla wyśrubowania wymagań- trzech na dziesięciu odczuwa presję by zostawać po godzinach.

Polscy pracodawcy, którzy ostatnio nieco mniej narzekają na wymagające i mało zaangażowane pokolenie Y, mogą się pocieszyć,że jeszcze mniej zmotywowani są w pracy młodzi Brytyjczycy (12 proc.) czy zamykający ranking -Czesi i Węgrzy (tylko 6 na stu jest „bardzo zaangażowanych".).

- To oznacza,że w tych krajach może być ciężko zatrzymać młode, utalentowane osoby- oceniają autorzy raportu. Jak pisała niedawno „Rz", taki problem może mieć też Polska, gdzie w badaniu firmy Deloitte i SGH, niemal 60 proc. studentów i absolwentów czołowych uczelni zadeklarowała gotowość wyjazdu za granicę dla ciekawej oferty pracy.