–Stres i nadmierna presja powodują,że młodzi pracownicy nie czują się zaangażowani w swoje obowiązki zawodowe- twierdzą eksperci instytutu badawczego GFK Custom Research, który przebadał ponad 30 tys. pracowników w 29 krajach na świecie. Wyniki badania są mało optymistyczne, a te dotyczące Polski, jeszcze mniej.
O ile średnio 21 proc. młodych ludzi, w wieku 18-29 lat, twierdzi,że są bardzo zaangażowani w swą pracę (średnią podwyższają Macedończycy, Francuzi i Turcy- gdzie zmotywowany jest co trzeci) to w naszym kraju tylko 15 proc. z nich.
Największym problemem jest poziom stresu, ale prawie czterech na dziesięciu młodych Polaków narzeka na brak pewności zatrudnienia. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę rekordowo wysoki u nas udział czasowych umów o pracę, które nie zapewniają poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia. Jak wynika z danych Eurostatu, w Polsce takie umowy ma aż 62 proc. młodych ludzi, poniżej 25 roku życia.
Zdaniem ekspertów GfK, na frustrację młodych Polaków może też wpływać obecna sytuacja ekonomiczna - 38 proc. z nich przyznaje,że musiało z tego powodu zmienić swe plany życiowe.(Np. podjąć niezadowalającą pracę.)
Prawie co drugi zastanawia się teraz nad zmianą swej drogi zawodowej,i to niekoniecznie w kraju- ponad jedna trzecia młodych Polaków rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszej pracy.