Bezrobocie w Eurolandzie wzrosło zgodnie z przewidywaniami analityków o 0,1 pp. To kolejny miesiąc wzrostu liczby osób bez pracy - jeszcze w styczniu stopa bezrobocia w Eurolandzie wynosiła 10,7 proc., a w grudniu 10,6 proc.

Strefa euro charakteryzuje się wyższym bezrobociem niż cała Unia Europejska. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,2 proc. Najwyższa była w Hiszpanii: 24,1 proc., a najniższa w Austrii: 4 proc.

Polski rynek pracy nie daje za wygraną

Eurostat oszacował stopę bezrobocia w Polsce w marcu na 10,1 proc. wobec 10,1 proc. w lutym. Zaś według metodologii GUS stopę bezrobocia w naszym kraju w marcu szacuje się na 13,3 proc. wobec 13,5 proc. w lutym. Dane z naszego rynku pracy mają być coraz lepsze. Ministerstwo pracy przewiduje, że stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie zaledwie 12,5 proc. (wg. metodologii GUS).

Z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) wynika, że Polska jest jednym z sześciu rozwiniętych krajów, w których zatrudnienie wzrosło od 2007 r. Poza Polską sytuacja na rynku pracy poprawiła się jedynie w Austrii, Niemczech, Izraelu, Luksemburgu i na Malcie.