Likwidację miejsc pracy mogłyby powstrzymać zmiany w Kodeksie pracy. Rząd obiecał wydłużenie okresu rozliczenia czasu pracy do 12 miesięcy. Nad ustawą nadal pracuje jednak Sejm. Problemem może być opór związków zawodowych, które domagają się większej ochrony osób zatrudnionych.
Stopa bezrobocia w Polsce spadła w marcu o 0,1 punktu procentowego. Wyniosła ona 14,3 procent, co oznacza, że bez pracy w Polsce jest 2,3 miliona osób. Zdaniem ekspertów organizacji pracodawców, tylko zmiany prawa pracy mogłyby skłonić pracodawców do rezygnacji z planowanych zwolnień.
– Obecnie w Sejmie jest przygotowywany projekt ustawy o Kodeksie pracy i to jest projekt rządowy, który proponuje wprowadzenie 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego, czyli tego, który miał miejsce na etapie ustawy antykryzysowej, która się zakończyła w 2011 roku oraz jest ruchomy czas pracy. Jest również projekt alternatywny, projekt posłów Platformy Obywatelskiej, który wprowadza daleko szersze zmiany, jeżeli chodzi o czas pracy – wyjaśnia w Monika Zakrzewska, ekspert rynku pracy PKPP Lewiatan.
Najważniejsze dla pracodawców zmiany to te dotyczące uelastycznienia czasu pracy. Głównym argumentem za wprowadzeniem tego rozwiązania jest utrzymanie zatrudnienia.
– Gdyby ustawa antykryzysowa została przedłużona wcześniej, gdyby te przepisy weszły wcześniej, to prawdopodobnie aż tylu zwolnień, jakie miały miejsce w ubiegłym roku i które mają w dalszym ciągu, nie miałoby miejsca – mówi Monika Zakrzewska. – Elastyczny czas pracy zawsze sprzyja temu, aby pracodawca mógł zatrzymać tych pracowników, którzy w danym momencie nie do końca są potrzebni, natomiast zachować miejsca pracy na przyszłość.